Prezydent do Zofii Teligi-Mertens: Chylę czoła i dziękuję za służbę dla Polski

Wręczam pani Order Orła Białego chyląc czoła i dziękując za pani służbę dla Polski i Polaków; za to, że dzięki pani działalności 40 rodzin mogło powrócić z Kazachstanu do Polski – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda na Zamku Królewskim, zwracając się do Zofii Teligi-Mertens.

„Szanowna pani, to odznaczenie jest przyznane nie tyle przez prezydenta RP, ono jest przyznane przez Polaków i tak proszę to traktować. Rok temu w mediach rok temu społecznościowych rozpoczęto akcję +Order Orła Białego dla pani Zofii Teligi-Mertens+. To ludzie chcieli, aby otrzymała pani ten order, ja spełniłem wolę moich rodaków. Za to, co pani uczyniła dla tych +najmniejszych braci moich+, jak jest powiedziane w Ewangelii, za to że pani przywracała godność Rzeczypospolitej poprzez pamięć o rodakach, z całego serca pani w imieniu Rzeczypospolitej dziękuję” – powiedział prezydent zwracając się do Mertens.

Mówił, że gdy Rzeczypospolita nie mogła stanąć na wysokości zadania, to właśnie ona na wysokości tego zadania stanęła, „oddając majątek, swoje zaangażowanie, swoje serce rodakom, których historia zostawiła na Wschodzie, by mogli do Polski wrócić, by mogli do Polski przyjechać”.

„40 rodzin z Kazachstanu, tego trudnego Kazachstanu, gdzie jest trudne życie, trudny klimat, mogło dzięki pani przyjechać do Polski, dostało od pani mieszkania, dostało od pani pomoc nieocenioną; ponad 200 ludzi, którym oddała pani swój majątek, jedyny, jaki pani miała, po swojej rodzinie” – podkreślił prezydent.

„To, co powiedziała mi pani odbierając to odznaczenie, poruszyło mnie do głębi – że Polska wreszcie zaczyna dostrzegać to, co starsza pani dostrzegała to dawno. Ja też się ogromnie cieszę, i mam wielką satysfakcję z tych zmian prawnych, które zostały ostatnio wprowadzone w ustawie o repatriacji” – dodał prezydent Duda.

Dziękował premier Beacie Szydło, marszałkom Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystom za to, że mógł „z dumą” podpisać nowelizację ustawy o repatriacji.

„Rzeczypospolita wraca do kwestii rodaków, którzy powinni móc wrócić do Polski, i stwarza im lepsze ku temu warunki” – mówił.

„Dziś wręczam pani Order Orła Białego, chyląc czoła i dziękując za pani służbę dla Polski, dla Polaków, za to, że dzięki pani działalności Polska może czuć się dumna, że te 40 rodzin mogło do Polski powrócić” – powiedział prezydent.

PAP/RIRM

drukuj