fot. twitter.com/MRPiT_GOV_PL

Ustawa „lokal za grunt” czeka na podpis prezydenta

Senat bez poprawek przyjął tzw. ustawę „lokal za grunt”, której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw a jeden z senatorów wstrzymał się od głosu. Nowe przepisy zakładają w uproszczeniu, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali.

Zdaniem projektodawców, nowe przepisy wesprą gminy w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego – mieszkań komunalnych, czynszowych i społecznych. Adresatem tych rozwiązań są głównie małe gminy. [czytaj więcej]

Ustawa zakłada, że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący. To pierwsza z ustaw tworzących tzw. rynkową część pakietu mieszkaniowego – wskazuje wiceminister rozwoju, Anna Kornacka.

– Nowy program ma być narzędziem niwelującym negatywne skutki pandemii COVID-19 w sferze budownictwa, w tym budownictwa mieszkaniowego. Służy ograniczeniu jednej z podstawowych barier dla realizacji inwestycji, którą jest nieadekwatna do potrzeb rynkowych oferta nieruchomości o potencjale inwestycyjnym. W tym celu program zakłada szersze zaangażowanie pod zabudowę (w tym zabudowę mieszkaniową) nieruchomości publicznych. Program „lokal za grunt” opiera się na formule częściowego rozliczenia ceny nabywanej przez inwestora nieruchomości publicznej, gminnej lub pochodzącej z Krajowego Zasobu Nieruchomości, lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi – podkreśla Anna Kornacka.

Najemcy mieszkań uzyskanych przez gminę w rozliczeniu „lokal za grunt” będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu „[Mieszkanie na Start]”, który jest realizowany od 1 stycznia 2019 roku. Dopłaty mają na celu polepszenie warunków mieszkaniowych osób średniozamożnych. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2021 roku.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl