twitter.com/AndrzejDuda

Prezydent Andrzej Duda z wizytą u żużlowego mistrza świata

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek z mistrzem świata w jeździe na żużlu Bartoszem Zmarzlikiem, w jego rodzinnych Kinicach (Zachodniopomorskie). Podkreślał, że dobrą wiadomością również dla żużlowców jest, że od 19 czerwca na stadionach PGE Ekstraligi trybuny będą mogły być częściowo wypełnione.

„Niecodzienna wizyta. Trochę niespodziewana, ale bardzo miło, że głowa państwa przyjechała w moje skromne progi (…) nie spotyka to każdego” – powiedział Bartosz Zmarzlik, indywidualny mistrz świata na żużlu z 2019 r.

„Jesteśmy tutaj w gościach u pana Bartosza Zmarzlika, naszego mistrza świata, wspaniałego żużlowca – można powiedzieć śmiało, że takiego wzorca młodego Polaka sukcesu – i rozmawiamy o takich radosnych okolicznościach, bo właśnie pan Bartosz powiedział, że dziś po długiej przerwie można było zrobić trening na stadionie Stali” – powiedział prezydent.

Dodał, że jest jeszcze jedna dobra wiadomość dla żużlowców i kibiców speedwaya, gdyż od 19 czerwca br. na stadionach ekstraligi kibice będą mogli wypełnić 25 proc. miejsc jakimi te obiekty dysponują.

„Tak, że powoli, powoli, powoli otwieramy także i trybuny sportowe, i mam nadzieję, że to nam pozwoli razem z cały czas trwającą walką z pandemią koronawirusa wrócić do normalności. To jest bardzo ważne, zawodnicy tego bardzo oczekiwali” – zaznaczył prezydent.

„Na dziś 25 proc. Zawsze coś. Też fajna sprawa dla ludzi, także dla nas, bo na pewno będzie się lepiej jechać z jakąkolwiek publicznością niż bez niej w ogóle. Publiczność to taki zawodnik, który nas mobilizuje i mamy dla kogo jechać” – ocenił Bartosz Zmarzlik.

25-letni żużlowiec oprowadził prezydenta po swoim warsztacie i pokazał mu motocykle.

„Pięknie wszystko zrobione, wyglądają cudownie, i te na wyścigi reprezentacji, i te na wyścigi ligowe i inne wydarzenia sportowe, w których pan Bartosz bierze udział” – ocenił Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że dzięki rozmowie z żużlowcem dowiedział się nowych rzeczy o tym sporcie. Sam z kolei wymienił lata, w których Zmarzlik zdobywał medale mistrzostwa świata i przypomniał, że jest trzecim Polakiem w historii, który wywalczył najwyższy laur w tej widowiskowej i popularnej w naszym kraju dyscyplinie, w której Polacy od lat należą do czołówki.

„Bardzo dużo rozmawialiśmy o motocyklach, a tym bardziej, że jak ktoś mnie zapyta o motocykl, to ja obszernie ciągnę temat, bo bardzo lubię o tym mówić. Nawet widziałem, że był tym zainteresowany. Pamiętał daty, kiedy zdobywałem medale w mistrzostwach świata, także na pewno gdzieś tam zaczerpnął informacje” – powiedział Bartosz Zmarzlik.

„Trzymamy kciuki, żeby kolejne starty wypadły jak najlepiej, żeby te sukcesy były powtarzalne, i żeby pan Bartosz mógł jak najlepiej nas tutaj reprezentować. Chcę bardzo mocno podkreślić, że jesteśmy bardzo dumni, że pan Bartosz – młody człowiek z naszego kraju – tak pięknie nas reprezentuje na międzynarodowych arenach w tym sporcie” – powiedział prezydent.

Dodał, że cieszy się, że tak zdolnych sportowców jak Bartosz Zmarzlik wspierają wielkie polskie firmy, takie jak PKN Orlen. Bartosz Zmarzlik należy do teamu sportowego tego koncernu. Prezydent wskazał, że taki sponsoring pomaga młodym sportowcom w osiąganiu sukcesów na międzynarodowych arenach.

„Życzymy wszystkiego najlepszego i samych sukcesów. Będziemy podziwiali z pewnością pana występy i trzymamy z całej siły kciuki za pana i za cały nasz zespół. Wszelkiego powodzenia i dziękuję za tę możliwość spotkania, a kibicom życzę wielkich, wielkich, wielkich emocji na stadionach żużlowych” – powiedział Andrzej Duda.

Opóźniony z powodu pandemii koronawirusa sezon ekstraligi żużlowej ma ruszyć 12 czerwca (rozgrywki miały ruszyć 3 kwietnia).

W piątek, 29 maja nastąpiło wznowienie treningów indywidualnych i grupowych wszystkich klubów z uwzględnieniem regulaminu sanitarnego. Zanim do tego doszło wykonano testy na obecność kornawirusa zawodnikom, mechanikom, pracownikom klubów i osobom funkcyjnym oraz sędziom. Żaden z blisko 500 testów nie dał pozytywnego wyniku.

Radości z możliwości pierwszych jazd na torze nie ukrywał mistrz świata z Kinic, który jest wychowankiem i kapitanem ekstraligowej Stali Gorzów.

„Było świetnie. Uśmiech jest od ucha do ucha, Nie mogę się doczekać jutrzejszego dnia, bo ponownie będziemy kręcić kółka. Dla nas wszystkich nieco inny, dziwny czas, ale po prostu trzeba to przetrwać. Bądźmy dobrej myśli” – powiedział Bartosz Zmarzlik.

Zapowiedział, że w tym sezonie chce osiągać jak najlepsze wyniki zarówno w mistrzostwach globu jak i polskiej lidzie.

W pierwszej kolejce ekstraligi Moje Bermudy Stal Gorzów Bartosza Zmarzlika podejmie 14 czerwca broniącą tytułu mistrza Polski Fogo Unię Leszno.

PAP

drukuj