fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

W piątek obchodziliśmy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa – święto tych wszystkich, którzy wiernie służyli Ojczyźnie swoim życiem. 29 maja to także Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Dziś ponad tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego służy na misjach poza granicami kraju. To misje realizowane w ramach NATO, Unii Europejskiej czy ONZ.

– Składam najgłębszy hołd polskim weteranom wszystkich działań Rzeczypospolitej poza granicami kraju – podkreślił prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Na dziedzińcu Belwederu odznaczył Gwiazdami Morza Śródziemnego dziesięcioro podoficerów i oficerów Wojska Polskiego

– Bardzo ważnym elementem polskiej tożsamości narodowej jest szacunek wobec weteranów – wskazał obecny na uroczystościach Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Hołd weteranom oddano także na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Podczas uroczystości wręczono Odznaki Honorowe „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „Za rany i kontuzje”.

– Wszędzie tam, gdzie jesteście niesiecie ze sobą przede wszystkim nadzieje. Nadzieję na pokój, stabilizację i na normalne życie – mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

Polscy żołnierze od niemal 70 lat godnie reprezentują kraj uczestnicząc w różnego rodzaju misjach.

– Wasze zaangażowanie i profesjonalizm były doceniane nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Dzięki temu nasz kraj jest wiarygodnym partnerem i rzetelnym sojusznikiem, na którym można polegać w najtrudniejszych sytuacjach – akcentował płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Szacunek i wsparcie to obowiązek państwa polskiego względem weteranów – mówił szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że polskie władze w zeszłym roku rozszerzyły pomoc dla weteranów.

– To jest właśnie realna odpowiedź na szacunek, jakim należy darzyć, tych wszystkich, którzy poza granicami naszego kraju ryzykują swoim życiem i zdrowiem w imię bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – podkreślał minister obrony narodowej.

To oni są wzorem dla wielu młodych ludzi, którzy wstępują w szeregi armii.

– Nikt tak mocno jak weteran nie potrafi pokazywać młodym pokoleniom żołnierzy, funkcjonariuszy jak ważny jest szacunek dla polskiego munduru – akcentował Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Od 1953 roku na zagranicznych misach poległo 120 polskich żołnierzy, a ponad 800 zostało rannych. Każdego dnia w różnych zakątkach świata narażają oni swoje zdrowie i życie w służbie Polsce. Dlatego pamięć o nich w takim dniu jest niezwykle ważna.

TV Trwam News

drukuj