fot. PAP/Rafał Guz

Obchody centralne Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa

W Nowym Dworze Mazowieckim odbywają się dziś centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podczas uroczystości podziękował żołnierzom, którzy służyli w zagranicznych misjach.

Podczas uroczystego apelu w Nowym Dworze Mazowieckim uhonorowani zostali wyróżniający się żołnierze-weterani.

Minister obrony narodowej w wystąpieniu podkreślał, że udział żołnierzy w działaniach poza Polską przyczynia się do umacniania pozycji międzynarodowej naszego państwa.

Jesteśmy aktywnym sojusznikiem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, nasze misje odbywają się w formacie Unii Europejskiej i ONZ. W ten sposób budujemy silną pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. Budujemy bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, gdyż nasza aktywność, siła w sojuszach, jest ważna w sytuacji, w której moglibyśmy być zagrożeni – zaznaczył wicepremier Mariusz Błaszczak.

Szef MON przekazał, że wsłuchując się w głos środowiska, z inicjatywy resortu obrony zmieniona została ustawa o weteranach pełniących misje zagraniczne.

Według przepisów przyjętych w piątek przez Sejm dodatek dla żołnierzy poszkodowanych będzie wypłacany tym, którzy także obecnie pełnią służbę w Wojsku Polskim lub pracują poza nim, a nie tylko emerytom i rencistom –  poinformował wicepremier.

List do uczestników uroczystości skierował też szef MSWiA, Mariusz Kamiński. Odczytał go wiceminister Bartosz Grodecki.

Możemy być dumni, że są dzisiaj z nami funkcjonariusze i żołnierze, którzy swoją postawą okazują miłość do Rzeczypospolitej i szacunek do polskiego munduru. W sposób szczególny pragnę podziękować odznaczonym  funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Polacy doceniają Wasz wkład w budowanie kompleksowego systemu bezpieczeństwa. Serdecznie gratuluję wszystkim funkcjonariuszom i żołnierzom wyróżnionym odznaką honorową za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział wiceminister Bartosz Grodecki.

Dzień Weterana Sejm ustanowił w 2011 r., a święto obchodzone jest od 29 maja 2012 roku.

RIRM

drukuj