fot. PAP/Rafał Guz

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa w Warszawie. Okazją do tego jest przypadający dziś Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Obchody zainaugurowano już miesiąc temu czwartym Rajdem Motocyklowym, podczas którego weterani jeździli po kraju i odwiedzali miejsca spoczynku swoich kolegów.

Dyrektor Centrum Weterana, mjr Katarzyna Rzadkowska, zwróciła uwagę na znaczenie tych uroczystości.

– Władze naszego kraju, zarówno pan prezydent, jak i pan wicepremier, minister obrony narodowej i szef sztabu generalnego złożyli wieńce pod pomnikiem poświęconym zmarłym i poległym żołnierzom w czasie wykonywania swoich obowiązków poza granicami państwa. Świętowanie trwa tak naprawdę przez cały miesiąc i dobrze, że nie tylko przez miesiąc, ale przez cały rok nasi przełożeni pamiętają o weteranach, o uczestnikach misji zagranicznych – podkreśliła mjr Katarzyna Rzadkowska.

Polskie Siły Zbrojne uczestniczą w misjach zagranicznych od 1953 roku. Od tego czasu w ponad 89 operacjach wzięło udział ponad 120 tys. żołnierzy i personelu wojskowego.

Polacy służą m.in. w Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Libanie i Republice Środkowoafrykańskiej. Biorą też udział we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO na Łotwie i w Rumunii.

RIRM

drukuj