fot. PAP/Paweł Supernak

Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy w Warszawie

Warszawa jest trzecią stolicą, którą odwiedza nowy prezydent Łotwy, Edgars Rinkeviczs. Rozmowy prowadzone z prezydentem Andrzejem Dudą skupiły się na pomocy Ukrainie, zapewnieniu bezpieczeństwa w regionie i obrony granic przed atakami hybrydowymi.

Łotewski prezydent odwiedził Polskę jako jeden z pierwszych krajów po swoim zaprzysiężeniu.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa i sytuacji w naszym regionie w związku z wojną na Ukrainie. Chodzi głównie o granicę z Białorusią i presję migracyjną sztucznie wywołaną przez Mińsk i Moskwę. Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z tym państwem rośnie zarówno w Polsce, jak i na Łotwie.

– Zarówno Polska, jak i Łotwa mają ten problem, że granica jest atakowana hybrydowo przez tak naprawdę władze Białorusi we współpracy z Rosją – mówił prezydent Andrzej Duda.

Także Łotysze wzmacniają swoją granicę z Białorusią. Do jej pilnowania wysłali  wojsko. Prezydent  Edgars Rinkeviczs podkreślił potrzebę współpracy polsko-łotewskiej w dziedzinie bezpieczeństwa.

Widzimy konieczność ścisłej koordynacji i wymiany informacji, zważywszy na to, że reżim Łukaszenki wykorzystuje migrację do walki. Ponadto na Białorusi pojawiła się Grupa Wagnera. Musimy przygotować się na prowokacje – wskazał Edgars Rinkeviczs.

Od kilku dni łotewskie służby odnotowują zwiększenie prób nielegalnego przekroczenia białoruskiej granicy. W ubiegłym tygodniu padły nawet strzały ostrzegawcze, które miały powstrzymać migrantów przed forsowaniem bariery.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin Przydacz, powiedział, że Polska jest dla Łotwy ważnym partnerem. Zaznaczył, że Andrzej Duda miał dobre relacje z poprzednimi prezydentami tego kraju i jest przekonany, że te z nowym przywódcą będą równie udane.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl