fot. PAP/Radek Pietruszka

Politycy Suwerennej Polski: Od wielu miesięcy powtarzamy, że wpływy rosyjskie powinny być zbadane, jeśli chodzi o polskie życie publiczne

Suwerenna Polska poinformowała, że z satysfakcją przyjęła decyzję prezydenta RP o podpisaniu ustawy w sprawie powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. Dziś Andrzej Duda oświadczył, że podpisał ustawę i jednocześnie zapowiedział skierowanie jej w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent mówił, że ważne jest, aby ustalić, kto lobbował za określonymi decyzjami i kto ułatwiał interesy. „Ludzie mają prawo wiedzieć” – podkreślił.

Do tej decyzji na konferencji w Sejmie odnieśli się wiceministrowie sprawiedliwości: Sebastian Kaleta oraz Piotr Cieplucha. Sebastian Kaleta przypomniał, że Donald Tusk wcześniej sam apelował o powołanie takiej komisji.

– Od wielu miesięcy powtarzamy, że wpływy rosyjskie powinny być zbadane, jeśli chodzi o polskie życie publiczne, o instytucje polskiego państwa, ale również kluczowe sektory bezpieczeństwa Polski, w tym bezpieczeństwa energetycznego. Dzisiaj jest panika w szeregach Platformy Obywatelskiej; widziałem konferencję SLD – również bardzo duże emocje, ale przecież to Donald Tusk kilka miesięcy temu apelował, aby powstała komisja, która będzie się tym celem zajmować. Pan prezydent dzisiaj powiedział: sprawdzam – powiedział Sebastian Kaleta.

Komisja przeanalizuje m.in. decyzje administracyjne i udostępnianie informacji z lat 2007-2022 pod kątem bezpieczeństwa wewnętrznego Polski.

Opozycja zapowiedziała, że nie zamierza kierować swoich przedstawicieli do prac w nowym podmiocie. W jej ocenie ustawa jest niekonstytucyjna.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl