fot. TT/@kultura_gov_pl

Biblioteka Hectora Hodlera i materiały z archiwum Światowego Związku Esperantystów w zbiorach Biblioteki Narodowej

Biblioteka Hectora Hodlera oraz materiały z archiwum Światowego Związku Esperantystów w Rotterdamie trafiły do zbiorów Biblioteki Narodowej. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Blisko 7,5 tony unikatowych materiałów trafiło do Polski dzięki porozumieniu Biblioteki Narodowej i Światowego Związku Esperantystów.

Dzięki tej darowiźnie do polskiej Biblioteki Narodowej trafi z Rotterdamu bardzo cenny, wyjątkowy zasób będący świadectwem rozwoju kultury i języka esperanto oraz swoistym upamiętnieniem idei twórcy esperanto dr. Ludwika Zamenhofa. Ten twórca, a przede wszystkim jego dorobek, idea, jest częścią polskiego dziedzictwa narodowego – powiedział Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Najcenniejszą część zbioru stanowi Biblioteka Hectora Hodlera, jeden z największych na świecie księgozbiorów esperanto, z historią sięgającą 1908 r. i działalności Szwajcarskiego Towarzystwa Esperanto w Genewie.

To blisko 30 tys. książek, roczników czasopism, pudeł fotografii i płyt. Wśród nich sąrównież jedne z pierwszych drukowanych publikacji w esperanto z końca XIX wieku.

RIRM

drukuj