Fundacja na rzecz Wielkich Historii / Materiały prasowe

Inauguracja Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się dziś inauguracja Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystości weźmie udział minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Wirtualne Muzeum, które znajduje się pod adresem tajnepanstwo.pl, zostało stworzone przez Fundację na rzecz Wielkich Historii. To miejsce upamiętniające polski ruch oporu podczas II wojny światowej.

Prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii, Maciej Piwowarczuk, wskazał, że wirtualne muzeum w nowoczesny sposób będzie opowiadać historię tajnego państwa.

– Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego ma narrację wielowarstwową. Z jednej strony są to sylwetki członków podziemia żołnierzy, nauczycieli czy osób, które pracowały w służbie cywilnej, a z drugiej strony mamy bardzo duży zbiór artefaktów. Zależy nam na tym, żeby Wirtualne Muzeum było narzędziem do wykorzystania w szkole – wskazał Maciej Piwowarczuk.

Inauguracja Wirtualnego Muzeum będzie miała miejsce w przypadającą dziś 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

27 września 1939 roku powołana została Służba Zwycięstwu Polski, która była zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową.

Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie.

RIRM

drukuj