pixabay.com

Polska wprowadza sankcje wobec 365 obywateli Białorusi

Sankcje wobec obywateli Białorusi to reakcja naszego kraju na utrzymanie przez Mińsk wyroku więzienia dla jednego z liderów polskiej mniejszości na Białorusi, czyli Andrzeja Poczobuta. Innym powodem są utrzymujące się represje wobec opozycji.

Na liście sankcji znaleźli się m.in. białoruscy parlamentarzyści, sędziowie i prokuratorzy. Osoby te zostaną objęte zakazem wjazdu do strefy Schengen.

Sankcje obejmą również zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim.

Rzecznik rządu, Piotr Muller, był dziś pytany przez dziennikarzy czy wstrzymanie ruchu towarowego będzie kolejnym krokiem oraz, czy rozważane są kolejne.

– Nie chciałbym zdradzać żadnej strategii negocjacyjnej i nie mogę tego robić, natomiast oczywiście w arsenale działań sankcyjnych są dalej idące kroki, które można w przypadku braku właściwych działań ze strony władz białoruskich podjąć. One są gotowym instrumentarium, które można przyjąć na posiedzeniu rządu lub poprzez właściwe rozporządzenie ministrów – odpowiedział Piotr Muller.

W piątek pojawił się projekt rozporządzenia, który zakazuje całkowitego wjazdu do Polski ciężarówek na białoruskich lub rosyjskich numerach rejestracyjnych.

Dotychczas na liście sankcyjnej było ok. 80 osób lub firm. Andrzej Poczobut odsiaduje wyrok ośmiu lat więzienia, który zapadł po politycznym procesie. W piątek Sąd Najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił jego apelację.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl