Wpisy

A. Poczobut: We wrześniu wracam na Białoruś, w Grodnie jest mój dom

Andrzej Poczobut, działacz mniejszości polskiej na Białorusi, ponownie zadeklarował, że we wrześniu – przed zjazdem Związku Polaków na Białorusi – zamierza wrócić na Białoruś. „W Grodnie jest mój dom, chciałbym wrócić do domu” – mówił Andrzej Poczobut na dzisiejszym briefingu zorganizowanym przez Wspólnotę Polską.

Pos. J. Dziedziczak: Andrzej Poczobut trafił do białoruskiego więzienia tylko za to, że był Polakiem i działał na rzecz Białorusi, pragnąc jej wolności i niepodległości

Należy podkreślić, że Andrzej Poczobut trafił do strasznego białoruskiego więzienia tylko za to, że był Polakiem, tylko za to, że działał w Związku Polaków na Białorusi i także działał na rzecz państwa, w którym mieszka, Białorusi, pragnąc jego wolności i niepodległości. Za to, w wyniku absurdalnego wyroku – został on skazany za „propagowanie faszyzmu”, a więc odkrywanie pamięci o Armii Krajowej – dostał wyrok w najgorszym białoruskim więzieniu. Był tam traktowany w sposób straszny – mówił w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Jan Dziedziczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Andrzej Poczobut na wolności

Andrzej Poczobut odzyskał wolność. Po ponad pięciu latach spędzonych w białoruskich więzieniach i koloniach karnych dziennikarz i działacz polskiej mniejszości na Białorusi przyjechał do Polski. To efekt wymiany więźniów z Białorusią, którą wsparli Amerykanie.