fot. PAP/Darek Delmanowicz

Min. P. Gliński: Jednostka niezłomna działa nawet wbrew okolicznościom

Jednostka niezłomna, to jednostka niezmiennie trwająca w dążeniu do czegoś istotnego dla niej. To jednostka, która działa nawet wbrew okolicznościom – powiedział w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie) wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego otworzył w sobotę w Przemyślu konferencję pt. „Niezłomność jednostki – trwałość wspólnoty”.

W swoim wykładzie prof. Gliński zaznaczył, że człowiek jest siłą sprawczą historii.

„Świat stoi wybitnymi jednostkami, zależy od ich działań, jest przez te działania kreowany” – mówił.

Dodał, że jednostka niezłomna to jeden z typów jednostki wybitnej.

„To osoba, która wierzy, że jej cel i idee są na tyle ważne, że należy się poświęcać, należy być upartym. To jednostka silnie apodyktyczna, sprawcza, trudna” – mówił prof. Piotr Gliński.

Zdaniem wicepremiera, taka jednostka może również wpływać na historię w złym kierunku.

„Jest wiele przykładów takich osób” – dodał.

Prof. Gliński podkreślił, że wybitne, niezłomne jednostki „pchają świat do przodu” i dają nadzieję w sytuacjach beznadziejnych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wymienił kilka elementów, które decydują o tym, że człowiek „staje się niezłomny”. Według niego, jest to m.in. specyficzny zbiór cech charakteru, środowisko, w którym wyrasta oraz sytuacja społeczna.

W ocenie Glińskiego, jednostka niezłomna cechuje się m.in. silnym egotyzmem i wybujałymi ambicjami.

Zdaniem wicepremiera, każdy ma potencjał, aby być człowiekiem niezłomnym, choć nie każdy, jak dodał, w sytuacjach granicznych wykorzystuje ten potencjał.

„Wola niektórych ludzi jest tak wielka, że nawet w sytuacjach ekstremalnych, nieludzkich potrafią zachować się niezłomnie” – powiedział minister i wymienił w tym kontekście św. Maksymiliana Kolbe.

Wicepremier powiedział również, że jednostka niezłomna ma szczególną skłonność do radykalizmu w myśleniu i działaniu.

„Jednostki niezłomne to są jednostki bardzo radykalne, bardzo ostre w swoich wyborach, niezwracające uwagi na to, co się dzieje dookoła” – mówił prof. Piotr Gliński.

Minister w swoim referacie zwrócił również uwagę, że budowaniu jednostek niezłomnych sprzyjają ruchy społeczne. Jako przykład podał powstanie Solidarności w Polsce.

Międzynarodowa konferencja „Niezłomność jednostki – trwałość wspólnoty” potrwa do niedzieli, jest częścią Festiwalu Kultury Rzeczypospolitej organizowanego przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Głównym tematem tegorocznej edycji jest refleksja nad relacją łączącą jednostkę i wspólnotę na podstawie różnych grup etnicznych, religijnych i politycznych zamieszkujących region Karpat.

PAP/RIRM

drukuj