fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. Ł. Szumowski: Ważne są takie szkoły jak ta, gdzie nie tylko przekazuje się wiedzę i to jak stworzyć fantastyczne dzieło, ale przekazuje się fantastyczne wartości

Ważne są takie szkoły jak ta, gdzie nie tylko przekazuje się wiedzę i to jak stworzyć fantastyczne dzieło, ale przekazuje się fantastyczne wartości – moralność, etyka. Bez tego świat będzie dążył ku zagładzie – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Fides, ratio et Patria bezpośrednio nawiązuje do encykliki Jana Pawła II „Fides et ratio” – wskazał prof. Łukasz Szumowski.

– Wiara i rozum są komplementarne, pomagają sobie wzajemnie. Św. Jan Paweł II, zwracając się do społeczności akademickiej, mówił, że współczesny człowiek potrzebuje takich środowisk jak ta: universitas – wspólnoty, w której scalane są wspólnoty przez wartości, ale przez wartości badań, dążenia do prawdy. Poprzez to badanie świata prowadzą nieuchronnie do poznania wyższej tajemnicy. Wspólnoty, gdzie wolność badań nie jest dowolnością badań – zaznaczył minister zdrowia.

Nie dotyczy to tylko obszaru nauk medycznych: genetyki, nauk o człowieku. Dotyczy to również i mediów – dodał.

– Media mogą budować, tworzyć piękne rzeczy, ale media mogą zabić. Współczesne techniki pozwalają już w tej chwili – dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, komputerów – tworzyć piękne rzeczy, ale pozwalają też tworzyć fałsz nie do odróżnienia – wirtualną rzeczywistość. Dlatego tak ważne są takie szkoły jak ta, gdzie nie tylko przekazuje się wiedzę i to jak stworzyć fantastyczne działo, ale przekazuje się fantastyczne wartości – moralność, etyka. Bez tego świat będzie dążył ku zagładzie – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

RIRM

drukuj