fot. https://www.facebook.com/AKSiMTorun

Reż. Piotr Zarębski i studenci AKSiM odznaczeni nagrodą Pro Bono Poloniae

Kolejny sukces studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Projekt pod nazwą „Cykl 12 filmów-etiud studenckich” realizowany przez studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu otrzymał I nagrodę w Konkursie Pro Bono Poloniae. Tak samo wyróżniony został również film „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim” w reżyserii Piotra Zarębskiego, wykładowcy AKSiM.

Nagrodzone etiudy studenckie, które powstały w ramach cyklu, dotyczą niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Przedstawiają gehennę najmłodszych.

Projekt filmowy został zrealizowany pod kierunkiem reż. Piotra Zarębskiego, wykładowcy AKSiM. Nie ukrywa on zadowolenia z przyznanego wyróżnienia.

– To jest fantastyczna wiadomość – myślę, że nie tylko dla mnie, ale również dla studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także władz uczelni, ponieważ te filmy zostały docenione przez niezależne jury w Gdańsku – oznajmił wykładowca.

Zaznaczył, że studenci często podejmują tematy patriotyczne, związane z historią i martyrologią.

– Kiedy tworzą etiudy w ramach zajęć, mają całą dowolność. Sami podejmują trudne tematy, które uważają, że powinny być realizowane. To mnie bardzo cieszy – zwrócił uwagę.

Reż. Piotr Zarębski w ramach konkursu otrzymał także trzecią nagrodę za film pt. „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim”.

– To nie jest łatwy film w odbiorze, dlatego że dotyka czegoś tak ważnego, jak sumienie – stwierdził reżyser.

Produkcja przedstawia życie kapłana-Żołnierza Niezłomnego, który walczył z reżimem komunistycznym.

–  Ks. Bolesław Stefański przypomniał nam swoją postawą, jak się należy zachowywać w trudnych czasach. Ks. Stefański, który był Żołnierzem Wyklętym, który przeszedł wielkie cierpienie za czasów komunizmu, musiał mieć pewne dylematy moralne. Musiał wiązać posługę kapłaństwa z byciem żołnierzem, braniem odpowiedzialności wobec członków swojego oddziału Armii Krajowej. Próbowałem ten film przedstawić, aby każdy miał pewną refleksję, jak się zachowywać w życiu, na czym się trzeba opierać – mówił filmowiec.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 11 listopada, w Święto Niepodległości, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Filmy wyprodukowane przez studentów AKSiM można obejrzeć na stronie uczelni.

radiomaryja.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl