[TYLKO U NAS] Wicepremier J. Gowin o WSKSiM: Kształtuje w duchu fundamentalnych wartości chrześcijańskich i humanistycznych

To uczelnia kształtująca młodą generację w duchu fundamentalnych wartości chrześcijańskich i humanistycznych – podkreślił w liście z okazji inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W WSKSiM odbywa się dziś inauguracja 18. roku działalności tej uczelni. W wydarzeniu uczestnicą m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Swój list z okazji inauguracji przesłał minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dokument odczytała reprezentująca go na sobotnich uroczystościach Iwona Michałek, poseł Porozumienia.

Jarosław Gowin zwrócił uwagę na wyjątkowość czasu, który towarzyszy inauguracji – setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jak wskazał, „poczucie wspólnoty stanowi fundament narodu, społeczeństwa i państwa, a także uczelni i całego środowiska akademickiego”.

„Jak pisał znakomity filozof Karl Jaspers, uniwersytet jednoczy >>ludzi jako instytucję, której powołaniem jest zarówno poszukiwanie, jak i przekazywanie prawdy za pośrednictwem nauki<<. Powyższe słowa wielokrotnie cytowałem podczas trwających ponad dwa lata prac nad Konstytucją dla Nauki. (…) I nie było w tym przypadku, z całą bowiem mocą trzeba podkreślić: bez wspólnoty nie ma mowy o uniwersytecie, nie ma mowy o skutecznym poszukiwaniu prawdy, dobra i piękna. Jednak tu, w Toruniu, gdzie w 2001 roku narodziła się Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, słowa o konieczności roztropnego budowania wspólnoty, która służyć chce szlachetniejszym celom, nabierają szczególnego znaczenia i ciężaru” – podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wicepremier wskazał, że „tu, w Toruniu, wszystko zaczęło się od wspólnoty, wszystko na wspólnocie się opiera; wszystko wspólnocie służy”. Jak przypomniał, „zaczęło się od środowiska, które narodziło się wokół o. Tadeusza Rydzyka i ojców redemptorystów”.

„Serem wspólnoty stało się Radio Maryja, z rzeszą oddanych słuchaczy i społeczników. Potem pojawiły się kolejne przedsięwzięcia medialne: „Nasz Dziennik” i Telewizja Trwam. Z zaangażowaniem zaczęła działać Fundacja Lux Veritatis. Tak ukształtowała się wielka wspólnota, kumulacja społecznych energii, aż wreszcie pod pięknym mottem >>Fides, Ratio et Patria<< powstała uczelnia kształtująca młodą generację w duchu fundamentalnych wartości chrześcijańskich i humanistycznych” – napisał minister Gowin.

Szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślił, że do swoich słów sprzed roku (inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w WSKSiM – red.), o tym, że „kto chce kształtować przyszłość, do życia powołuje szkoły i uczelnie”, dodałby jeszcze: „Kto autentycznie chce służyć Bogu, bliźnim i Ojczyźnie, ten nigdy nie ustaje w budowaniu wspólnoty”.

„Widzimy, jak tu, w Toruniu, rozwijają się, chłonąc wiedzę i wartości, wspaniali, utalentowani młodzi ludzie. To oni są naszym największym skarbem – fundamentem wspólnoty przyszłości” – wskazał w liście wicepremier Jarosław Gowin.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl