XVII Forum Polonijne w WSKSiM

W WSKSiM w Toruniu trwa XVII Forum Polonijne. W tym roku spotkaniu przyświeca hasło „Polonia wierna polskiej tradycji”. Uczestnikami spotkania są Polacy mieszkający poza granicami kraju, parlamentarzyści oraz przedstawiciele środowisk naukowych.

W forum biorą udział przedstawiciele Polonii z 13 krajów świata: Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Norwegii, Paragwaju, Szwajcarii, Szwecji i Ukrainy.

XVII forum rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną w Kaplicy Zawierzania w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Następnie zgromadzonych powitał o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Polska to nasza wspólna sprawa; to rodzina, która łączy Polaków na całym świecie. Troska o losy Ojczyzny gromadzi nas w murach toruńskiej uczelni – powiedział o. rektor.

– Gromadzimy się tutaj w imię Boże. Eucharystią pragnęliśmy nadać charakter temu spotkaniu Forum Polonijnego. Spotykamy się jak rodzina. Jesteśmy braćmi  i siostrami. Kochani jesteście przedstawicielami wielkiej rzeczy – rodziny Polaków, rodziny Radia Maryja, dzięki którym zawdzięczamy wraz z tymi nieobecnymi istnienie tej uczelni. Wy znajdujecie mecenasów i sami nimi jesteście – akcentował o. Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.   

Trzeba otwarcie mówić o zagrożeniach, przed którymi stoi dzisiaj Polska. Dotyczą one bardzo ważnych  dziedzin życia ludzkiego – mówił inż. Zbigniew Wysocki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego.

– Dzisiaj żadne poważne spotkanie Polaków nie może pominąć aktualnie najważniejszych spraw związanych z fundamentalnym zagrożeniem naszego kraju, tożsamości narodu, zarówno w egzystencjalnej, ekonomicznej i politycznej likwidacji Polski. Dobrze wiemy, że trwa zapaść gospodarcza, gorsza od niej niejako źródłowo zapaść moralna i zanik instynktu samozachowawczego w narodzie. Trwa dramat niszczenia rodzin i niż demograficzny. Ekspansja antykultury w oświacie; na wielu uczelniach panuje płytkość i kontredukacja. Zagrożenie bytu następnych pokoleń w efekcie niewoli z naszego gigantycznego zadłużenie, które wciąż rośnie – powiedział inż. Zbigniew Wysocki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego.

Z kolei poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, zwrócił uwagę, że troska o młodzież i najmłodsze pokolenia to troska o Ojczyznę. Dziś wyzwanie stanowi edukacja, która przeżywa w Polsce kryzys – dodał poseł.

– Wspólnie troszczymy się o przyszłość naszego kraju nie tylko w Polsce, ale także poza jego granicami. Chcemy rozmawiać na temat naszej przyszłości w gronie ludzi świadomych tego, że nasze działania, decyzje mają wielki wpływ na naszą przyszłość. Szczególnie jeśli chodzi o naukę i oświatę – to są sprawy niebagatelne, które potem będą przynosiły konsekwencje dla kolejnych pokoleń w naszym kraju – powiedział poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

Jak co roku kongres ten cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród braci akademickiej WSKSiM.

– Już po raz trzeci uczestniczę w Forum Polonijnym organizowanym przez naszą uczelnię. Tegoroczne forum porusza ważny temat, który mnie bardzo interesuje. Dzięki przybyłym rodakom mieszkającym na obczyźnie, dowiemy się jak wygląda Polska z ich perspektywy. Dzięki temu młode pokolenie, które za kilka lat będzie decydować o losach naszej Ojczyzny, będzie mogło skutecznie działać w jej dobrym interesie. To swego rodzaju lekcja, szczególnie ważna dla nas studentów WSKSiM. Wielu z nas zamierza przecież w przyszłości udzielać się w życiu publicznym – podkreśla Michał Bąkowski, student III roku dziennikarstwa w WSKSiM.

W czasie XVII Forum Polonijnego zostanie wystawiony dramat „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

– Pieczę nad całym projektem sprawują aktorzy Mirosława Marcheluk oraz Ryszard Mróz. W sztuce występują studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. W ubiegłym roku Pani Marcheluk i Pan Mróz przygotowywali w murach Uczelni w Toruniu spektakl „Beniowski” Juliusza Słowackiego. Studenci po raz kolejny mają przyjemność podjąć współpracę z tak wspaniałymi aktorami. Praca z takimi osobami jest samą przyjemnością. Natomiast doświadczenie zdobyte na próbach – bezcenne. Myślę, że każdy ze studentów grający w sztuce tej czy poprzedniej będzie zawsze miło wspominać czas spędzony z Panią Mirosławą i Panem Ryszardem. Niesamowita atmosfera udziela się wszystkim grającym. Już nie możemy doczekać się premiery sztuki – powiedział Piotr Chmielewski, student III roku dziennikarstwa w WSKSiM.

 

Wypowiedź o. Zdzisława Klafki CSsR:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź inż. Zbigniewa Wysockiego:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź pos. Mariusza Błaszczaka:


Pobierz Pobierz

 

Program XVII Forum Polonijnego

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl