fot. PAP/Radek Pietruszka

Rozpoczęło się postępowanie ułaskawieniowe wobec M. Kamińskiego i M. Wąsika

Prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na prośbę ich żon. Aresztowani politycy przebywają obecnie w zakładach karnych w Radomiu i w Ostrołęce, gdzie prowadzą protest głodowy.

We wtorek wieczorem policja bezprawnie wtargnęła do Pałacu Prezydenckiego i aresztowała posłów Macieja Wąsika oraz Mariusza Kamińskiego. Do dantejskich scen doszło w biurze szefa Gabinetu Prezydenta RP, Marcina Mastalerka.

– Wyprowadzając posła Mariusza Kamińskiego, uderzono nim o futrynę, a to jest niewielkiego wzrostu mężczyzna. Po tym popłakały się panie, które tam stały – relacjonował Marcin Mastalerek na antenie Polsat News.

Akcję policji chwali szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marcin Kierwiński.

„Kwestie bezpieczeństwa prezydenta i niepostawienie go w niezręcznej sytuacji były bardzo istotne dla funkcjonariuszy. (…) Od strony funkcjonariuszy wszystko było przeprowadzone w sposób właściwy” – oświadczył na antenie TOK FM minister Marcin Kierwiński.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości są więźniami politycznymi, pierwszymi od 1989 roku – zaznaczyli posłowie PiS. Jeszcze w środę obu polityków przetrzymywano w areszcie śledczym na warszawskim Grochowie. Interwencję poselską próbowała przeprowadzić grupa posłów Zjednoczonej Prawicy, ale nie zostali oni wpuszczeni na teren aresztu. W czwartek media obiegła zaskakująca informacja podana przez syna Mariusza Kamińskiego.

„Reżim Donalda Tuska znów stchórzył. Odwołali posiedzenie Sejmu, a dziś przewieziono mojego tatę do Zakładu Karnego w Radomiu. Natomiast Macieja Wąsika do Ostrołęki” – napisał na platformie X Kacper Kamiński, syn Mariusza Kamińskiego.

Do Radomia udali się posłowie PiS – Jarosław Sellin i Jerzy Polaczek.

– Dostaliśmy się do środka. Przyjęli nas dyrektor i wicedyrektor tego aresztu. Niestety, z samym Mariuszem nie mogliśmy się zobaczyć. (…) Mariusz przebywa w celi szpitalnej, dlatego że prowadzi strajk głodowy. Ma dostęp do wody – poinformował poseł Jarosław Sellin.

https://twitter.com/JerzyPolaczek/status/1745428892108603683

Z sejmowego wykazu aktualnych posłów usunięto nazwisko Mariusza Kamińskiego. W szeregach koalicji rządzącej słychać tylko pochwałę działań wymierzonych w posłów PiS.

– Oni zostali skazani na przekroczenie uprawnień – przekonywała poseł Magdalena Sroka z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Są w miejscu, w którym powinni być – nie w pałacu, tylko w areszcie – dodał poseł Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

Na sejmowych korytarzach słychać było zdziwienie tym, dlaczego prezydent Andrzej Duda ponownie nie sięga po prawo łaski.

– Jeżeli na decyzji z 2015 roku będzie dopisane, że korzysta z prawa łaski także w kontekście prawomocnego wyroku z 2023 roku, to ta sytuacja będzie zamknięta – wyjaśnił senator niezależny, Krzysztof Kwiatkowski.

Nieoczekiwanie w czwartek po południu prezydent Andrzej Duda ogłosił taką decyzję po spotkaniu z żoną Macieja Wąsika – Romą Wąsik, i Mariusza Kamińskiego – Barbarą Kamińską.

– Nie mam co do tego żadnej wątpliwości, oni są pierwszymi w Polsce od 1989 roku więźniami politycznymi. (…) Zdecydowałem się na prośbę pań, że wszczynam postępowanie ułaskawieniowe. Chcę, żeby to postępowanie zostało przeprowadzone według wszystkich standardów konstytucyjnych – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP podkreślił, że jego akt łaski z 2015 roku jest – wbrew stanowisku rządu – wiążący.

– Został wydany zgodnie z konstytucją. (…) Jest skuteczny i w moim przekonaniu panowie posłowie są nadal posłami – powiedział Andrzej Duda.

Wniosek o ułaskawienie przekazano do Prokuratora Generalnego. Andrzej Duda zaapelował o natychmiastowe ułaskawienie polityków. Słów wdzięczności nie kryły żony polityków.

– Dziękujemy panu prezydentowi, że chciał się z nami spotkać i nas wysłuchać – dziękowała Barbara Kamińska.

– Ostatnią deską ratunku, jaką wdziałyśmy, jest właśnie pan prezydent, za co bardzo dziękujemy. Mam nadzieję, że dzisiaj zobaczymy naszych mężów w domu – mówiła Roma Wąsik.

Szef Kancelarii Prezydenta RP, Grażyna Ignaczak-Bandych, ma nadzieję na wykazanie dobrej woli przez Prokuratora Generalnego, ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara.

– Decyzję powinien podjąć natychmiast, zgodnie z tym, o co prosiła Platforma Obywatelska, mówiąc: „Niech pan prezydent ponownie ich ułaskawi” – podkreśliła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Uwięzienie posłów Prawa i Sprawiedliwości jest szeroko komentowane w Unii Europejskiej. Nielegalne działa rządu Donalda Tuska pochwalił Manfred Weber, przewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej.

„W pełni popieramy działania nowego rządu na rzecz przywrócenia państwa prawa i odbudowy demokracji w Polsce” – zapewnił Manfred Weber.

Jednak prawicowa strona Parlamentu Europejskiego w działaniach rządu widzi poważne zagrożenie dla demokracji.

„Wydarzenia są bardzo niepokojące dla reputacji gospodarczej Polski. Myślę, że mogą one zniechęcić inwestorów do przyjścia ze swoimi pieniędzmi” – zwrócił uwagę europoseł Gilles Lebreton z frakcji Tożsamość i Demokracja.

„Wydarzenia te są bezprecedensowe w okresie demokratycznym i stanowią atak na opozycję, jakiego nie widziano od czasów stanu wojennego” – dodał europoseł Jorge Buxade z hiszpańskiej konserwatywnej partii VOX.

Nie można wykluczyć, że rządzący zaczną sięgać po nielegalne działania także w innych korzystnych dla nich sprawach.

TV Trwam News

drukuj