fot. www.drohiczyn.opoka.org.pl

Apel ks. bp. Dydycza ws. dramatycznej sytuacji opiekunów osób niepełnosprawnych

Apel ks. bp. Dydycza ws. dramatycznej sytuacji opiekunów osób niepełnosprawnych

Ks. bp Antoni Pacyfik-Dydycz, apeluje by przerwać milczenie wobec krzywdy ludzi, którym odebrano świadczenia pielęgnacyjne.

Pasterz kościoła drohiczyńskiego odniósł się do coraz częstszych dramatycznych próśb osób, które opiekują się chorymi bliskimi. Wskazują oni na rozpaczliwą sytuację w jakiej są opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Do takiego stanu doprowadziła decyzja rządu Donalda Tuska, który przyjął ustawę znoszącą zasiłek pielęgnacyjny. W efekcie 250 tys. Polaków straciło podstawowe źródło utrzymania, gdyż nie może podjąć pracy ze względu na nieustanną opiekę nad chorym bliskim.

Nie można milczeć. Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli: módlcie się o sprawiedliwość! Dzwońcie do wszystkich redakcji i urzędów! Gdyż nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tych, którzy takie normy układali, zatwierdzali, publikowali, jak i dla tych, którzy je egzekwują. To są największe wykroczenia, gdyż uderzają w słabych i potrzebujących, a mimo to służących jeszcze bardziej słabym, jeszcze bardziej potrzebujący – napisał ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Poseł i lekarz Czesław Hoc, zwraca uwagę, że krzywda setek tysięcy Polaków, jest wypadkową oszczędności, których rząd za wszelką cenę poszukuje nie patrząc na konsekwencje.

Zawsze podkreślamy, że miarą cywilizacji jest stosunek do osób niepełnosprawnych, tymczasem obecnie stosunek rządu PO-PSL do niepełnosprawnych jest – powiedziałbym – nie tylko bardzo przykry, ale bardzo groźny i niebezpieczny, albowiem te wszystkie oszczędności próbuje się uzbierać na tych najbardziej potrzebujących i biednych – akcentuje poseł Czesław Hoc.

Poseł, przypomina, że PiS podjął inicjatywę ustawodawczą oraz zaskarżył rządową ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. PiS zgłosił nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych i czeka również na decyzję TK, który ma stwierdzić czy decyzja rządu o odebraniu świadczeń była zgodna z ustawą zasadniczą – dodaje poseł Czesław Hoc.

Wprowadziliśmy takie zapisy pod nowelizacje tej ustawy o świadczeniach rodzinnych, które by przywracały te świadczenia pielęgnacyjne dla poszczególnych osób. Tu chodzi o te dawne świadczenia pielęgnacyjne. Drugi krok, to postawiliśmy tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Czekamy na jej rozstrzygnięcie. Uważamy, że to jest zapis niekonstytucyjny, traktujący nierówno i w sposób niesprawiedliwy, niezapewniający podstawowej egzystencji osobom niepełnosprawnych, a jednocześnie pozbawiających praw nabytych. Niektórzy a nawet większość tych opiekunów osób niepełnosprawnych, miało na stałe przyrzeczone decyzje odpowiednich organów o tych świadczeniach pielęgnacyjnych, jednakowo ta ustawa ich tego pozbawiła – zaznacza poseł Czesław Hoc.

 

– Apel Krzywdzonych na oczach całej Polski [CZYTAJ]

– Czy wolno nam milczeć? [CZYTAJ]

RIRM

drukuj