fot. pixabay.com

Caritas prowadzi warsztaty terapii dla 2,5 tys. niepełnosprawnych

Oddziały diecezjalne Caritasu prowadzą 63 warsztaty terapii zajęciowej dla ok. 2,5 tys. osób z niepełnosprawnościami, 47 środowiskowych domów samopomocy dla ok. 1,5 tys. podopiecznych i 8 zakładów aktywności zawodowej zatrudniających ponad 300 niepełnosprawnych.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony w 1992 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Caritas Polska zwraca uwagę, że jego diecezjalne oddziały przez cały rok pomagają osobom z niepełnosprawnościami.

Prowadzą w kraju m.in ponad 100 stacji opieki, które zapewniają dostęp do świadczeń pielęgniarskich i do pomocy socjalnej. Ich pacjenci mają również możliwość wypożyczenia sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego.

„Dla potrzebujących specjalistycznej pomocy działają ośrodki rehabilitacyjne. Oferują one dzienną lub całodobową opiekę. 11 zakładów opiekuńczo-leczniczych przyjmuje przewlekle chorych, a hospicja zapewniają opiekę paliatywną” – podała Justyna Sosnowska z Caritasu Polska.

Poinformowała, że oddziały diecezjalne Caritasu prowadzą dla osób niepełnosprawnych 63 warsztaty terapii zajęciowej (ok. 2500 uczestników), 47 środowiskowych domów samopomocy (ok. 1500 podopiecznych) i 8 zakładów aktywności zawodowej, zatrudniających ponad 300 osób niepełnosprawnych.

Justyna Sosnowska wyjaśniła, że podopieczni placówek otrzymują specjalistyczną pomoc, a dzięki różnorodnym zajęciom, w których uczestniczą, stają się bardziej aktywni w życiu zawodowym i społecznym.

„Caritas Polska promuje dorobek artystyczny podopiecznych, urządzając kiermasze ich rękodzieła, organizuje też szkolenia dla kadry” – powiedziała Justyna Sosnowska.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju część wojewodów zawiesiła działalności placówek terapeutycznych, ale – jak podkreśliła Justyna Sosnowska – terapeuci cały czas pozostają w kontakcie z podopiecznymi.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki złożył życzenia podopiecznym i ich opiekunom.

„Cieszcie się bliskością drugiego człowieka i dostrzegajcie w niej miłość Pana Boga, który troszczy się o wszystkie swoje dzieci” – powiedział ks. Iżycki.

W 2006 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Konwencję praw osób żyjących z niepełnosprawnością, gwarantującą niepełnosprawnym m.in. prawo do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, do edukacji i do udziału w życiu politycznym i kulturalnym. Polska ratyfikowała tę konwencję w 2012 r.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl