fot.rodzinarodzinie.caritas.pl

Caritas: 1/3 chrześcijan w Aleppo korzysta z polskiej pomocy

Jedna trzecia chrześcijan w Aleppo korzysta z pomocy Polaków i polskiego Kościoła. Przez program „Rodzina Rodzinie” Syryjczycy otrzymali już ponad 1,5 mln zł – poinformowała dziś Caritas Polska na konferencji w siedzibie Episkopatu.

Program „Rodzina Rodzinie” trwa od października 2016 r. Do tej pory zaangażowało się w niego ponad 6 tys. darczyńców, którzy m.in. zobowiązali się do półrocznego wsparcia finansowego wybranej syryjskiej rodziny. Wartość zadeklarowanej w ten sposób pomocy to ok. 9,5 mln zł, z czego 1,5 mln zł trafiło już do obdarowanych. Z programu korzysta obecnie ponad 2,5 tys. rodzin.

W niedzielę dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz oraz kierownik działu zagranicznego Caritas Marta Titaniec wrócili z Aleppo, dokąd dociera większość pomocy z programu. W poniedziałek spotkali się z dziennikarzami.

Ks. Marian Subocz mówił, że w Aleppo potrzeba przede wszystkim pomocy „medycznej, żywnościowej, edukacyjnej”, ale też systemowego wsparcia, by można było np. na nowo otwierać zniszczone podczas wojny warsztaty pracy.

Przewodniczący Rady ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek KEP ks. bp Krzysztof Zadarko ocenił natomiast, że na razie „nierealne jest utworzenie korytarzy humanitarnych do Polski”.

PAP/RIRM

drukuj