W Sejmie odbyła się konferencja naukowa poświęcona ks. arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi

W Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja naukowa poświęcona postaci ks. arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Jej celem było przypomnienie życia i dokonań duchownego. Wydarzenie wpisuje się w trwający obecnie rok poświęcony pamięci tej postaci.

W 100. rocznicę urodzin ks. abpa Ignacego Tokarczuka Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 rokiem poświęconym byłemu metropolicie przemyskiemu.

– W taki właśnie sposób chcieliśmy docenić wielkie zasługi księdza arcybiskupa, jednego – jak uważamy – z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego – powiedział podczas otwarcia konferencji marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Na wydarzeniu obecny był także metropolita przemyski ks. abp Adam Szal. Przytoczył on wspomnienia tego wielkiego kapłana z początku jego biskupiej posługi.

– Ksiądz abp Ignacy Tokarczuk zapisał w swoich wspomnieniach, że kiedy po raz pierwszy wszedł do domu biskupiego w Przemyślu, kiedy zobaczył portery biskupów, którzy nieśli ze sobą wielką tradycję sięgającą połowy XIV wieku, poczuł wielki ciężar spoczywający na jego barkach. Ciężar odpowiedzialności za tę część kościoła przemyskiego – wskazał ks. bp Adam Szal.

Tym bardziej, że działalność duszpasterska ks. abpa Ignacego Tokarczuka przypadła na trudny dla Polaków okres rządu komunistycznych władz. Kapłan poświęcił się walce ze zbrodniczą ideologią.

– Uważał, że komunizm jest systemem zbrodniczym i że nie można pogodzić marksizmu z Ewangelią. Był o tym przekonany. Zresztą mówił, że komunizm to antydobro, antycnota, antyprawda – zaznaczył dr Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Konferencja miała przypomnieć najważniejsze dokonania i wielki trud pracy, jaką w swoją posługę każdego dnia wkładał ks. abp Ignacy Tokarczuk. Organizatorem wydarzenia jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński objął je honorowym patronatem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl