fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych, Donaldem Trumpem. Choć rozmowa polityków ma być kurtuazyjna, to jest ona odczytywana przez ekspertów jako przygotowanie się na ewentualną wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Spotkanie krytykuje premier Donald Tusk.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w środę sześciodniową wizytę w Ameryce Północnej. Szereg spotkań ma przyczynić się do wzmacniania relacji transatlantyckich oraz wschodniej flanki NATO.

– Wizyta składa się z dwóch komponentów w USA i komponentu w Kanadzie – mówił prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1780574444651512277

Prezydent Andrzej Duda jeszcze przed wylotem do USA nie wykluczył, że spotka się z byłym prezydentem USA, Donaldem Trumpem.

– Kiedyś współpracowaliśmy razem, dobrze się znamy. Nie jest dla mnie żadną nową sytuacją spotykanie się z moimi przyjaciółmi, którzy pełnili urzędy prezydenta – wskazał Andrzej Duda.

W Stanach Zjednoczonych już na dobre rozpoczęła się kampania prezydencka, w której Donald Trump stara się o reelekcję. Tymczasem premier Donald Tusk postrzega, że to spotkanie jest opowiedzeniem się prezydenta Andrzeja Dudy po stronie Donalda Trumpa.

– Wolałbym, żeby żaden polski polityk nie włączał się aktywnie w samą kampanię – mówił premier Donald Tusk.

Do spotkania na linii Andrzej Duda-Donald Trump dojdzie miesiąc po wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu.

Polska dyplomacja musi być wielowektorowa i gotowa na każdy scenariusz, szczególnie jeśli chodzi o naszego największego partnera – skomentował były wiceminister spaw zagranicznych z PiS, Paweł Jabłoński.

– Trzeba rozmawiać, a nie obrażać się na kogoś i nie obrażać kogoś, kto może być przywódcą największego naszego sojusznika. To jest więc dziecinada i zachowanie nieodpowiedzialne – zaznaczył poseł Paweł Jabłoński.

Donald Trump w większości sondaży wyprzedza obecnie urzędującego prezydenta USA, Joe Bidena. Jest tak mimo kilku procesów karnych, które przeciw niemu się toczą.

Jeśli poparcie dla Donalda Trumpa utrzyma się, to Polska musi być gotowa na współpracę z nowym-starym rezydentem Białego Domu – analizował amerykanista, dr Marek Kawa.

– Warto mieć znowu dobre relacje z jego administracją. Musimy pamiętać, że Donald Trump jest trudnym politykiem i ma trudną administrację. Utrzymywanie – zwłaszcza z nim – dobrych relacji jest czymś dobrym – mówił dr Marek Kawa.

Nawiązaniu dobrych relacji z prawdopodobnym prezydentem USA, Donaldem Trumpem, nie przysłuży się wypowiedź premiera Donalda Tuska.

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, Europy i przyszłości NATO, ewentualne zwycięstwo Donalda Trumpa [w wyborach prezydenckich – red.], prawdopodobnie byłoby z niekorzyścią dla tych spraw – stwierdził premier Donald Tusk.

Donald Trump, w trakcie trwającej kampanii, w kilku wypowiedziach podważył sposób wspierania walczącej Ukrainy. Zapowiedział też, że gdy zostanie prezydentem, nie będzie chronił przed rosyjską agresją krajów NATO, które przeznaczają na zbrojenia mniej niż 2 procent PKB. Donald Trump w pierwszej kadencji dał się poznać jako polityk, który twardo przeciwstawiał się W. Putinowi i wspierał wschodnią flankę NATO.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl