Reforma sądów niezgodna z konstytucją?

Reforma sądów rejonowych może być niezgodna z konstytucją – uznali eksperci z biura analiz sejmowych.

O przekształceniu 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe zdecydował w rozporządzeniu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Eksperci uznali jednak, że struktura organizacyjna sądów może być regulowana, ale tylko za pomocą ustawy. Podobne stanowisko przedstawiała wcześniej Krajowa Rada Sądownictwa.

Apelowała ona m.in. o przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia do czasu, aż TK zdecyduje czy można zmienić strukturę sądów za pomocą rozporządzenia. Poseł Stanisław Piotrowicz nie ma wątpliwości, że decyzja Jarosława Gowina nie była zgodna z konstytucją.

– Nie ulega wątpliwości, że tak daleka ingerencja ministra sprawiedliwości w organizacje sądów godzi w podstawy konstytucyjne. Wiąże się to przecież również z tym, że sędziowie zostali po likwidacji tych sądów przeniesieni do innych sądów. A nieusuwalność ze stanowiska mieli zagwarantowaną w konstytucji. W ten oto sposób doszło do istotnej ingerencji władzy wykonawczej w ustrój podobno niezawisłego sądownictwa – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

W przyszłym tygodniu Sejmowa Komisja Sprawiedliwości będzie debatować nad obywatelskim projektem, który gwarantowałoby istnienie wszystkich sądów w dotychczasowym kształcie.

– Za posiedzenia Komisji Sprawiedliwości są poświęcone rozpatrzeniu właśnie tejże ustawy. Podczas dotychczasowych posiedzeń odnotowaliśmy obstrukcję po stronie PO. To właśnie PO robiła wszystko żeby prace komisji w tym względzie storpedować. Póki co udało się jednak przeforsować tą koncepcję żeby nad ustawą w dalszym ciągu pracować – dodaje poseł Stanisław Piotrowicz.

 

Wypowiedź posła Stanisława Piotrowicza


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl