fot. pl.wikipedia.org

Prezydent Senegalu jutro z wizytą w Polsce

Prezydent Senegalu rozpocznie w czwartek oficjalną wizytę w Polsce. Macky Sall spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i premier Beatą Szydło. Prezydenci Polski i Senegalu otworzą Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział dziś, że wizyta prezydenta Senegalu wpisuje się w kampanię na rzecz kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

„Senegal jest obecnie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. W listopadzie obejmie miesięczne rotacyjne przewodnictwo w Radzie, a więc ważne jest, że mamy tuż przed tym wydarzeniem wizytę prezydenta” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku.

Niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. W RB ONZ jako niestały członek Europę Środkową reprezentuje jeden kraj. Z naszego regionu o niestałe członkostwo w latach 2018-2019 ubiega się także Bułgaria. Aby kandydatura danego państwa do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ została przyjęta, poparcie dla niej musi wyrazić dwie trzecie państw członkowskich ONZ.

Jak mówił Krzysztof Szczerski, rozmowy prezydentów będą dotyczyły także spraw globalnych, w tym bezpieczeństwa w Afryce. Podkreślił, że Senegal jako państwo stabilne „jest jednym z rdzeni tego bezpieczeństwa”.

„Ta wizyta wpisuje się w ofensywę prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą naszego uczestnictwa w globalnej polityce istotnej dla bezpieczeństwa i pokoju na świecie” – wskazał prezydencki minister.

Według niego, wizyta prezydenta Senegalu w Polsce wpisuje się także w kolejny priorytet polityki zagranicznej prezydenta RP, czyli dyplomację gospodarczą.

„Wiele polskich firm jest zainteresowanych prowadzeniem biznesu w Senegalu. Jest tam już duża inwestycja przemysłu chemicznego, ale liczymy na współpracę także w zakresie rolnictwa, handlu, turystyki” – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. ma własne złoża surowców w Senegalu.

Prezydencki minister akcentował, że Macky Sall spotka się też z grupą polskich przedsiębiorców, którzy są zainteresowani współpracą z Senegalem.

„Ponadto obaj prezydenci otworzą Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze, które będzie miało na celu spotkanie szerokiej delegacji senegalskiej z polskimi przedsiębiorcami – z dużymi formami, ale też z mniejszymi podmiotami tak, aby znaleźć nisze, które mogłyby spowodować rozwój współpracy handlowej i inwestycyjnej między naszymi krajami” – zwrócił uwagę Krzysztof Szczerski.

Minister dodał, że strona rządowa planuje podpisanie w czasie wizyty prezydenta Senegalu szeregu memorandów o współpracy dotyczących turystyki, rolnictwa, współpracy inwestycyjnej oraz szeroko pojętych konsultacji politycznych pomiędzy Ministerstwami Spraw Zagranicznych.

Prezydencki minister poinformował, że w drugim dniu wizyty w Polsce prezydent Senegalu odwiedzi Gdańsk, zwiedzi m.in. historyczne budynki Stoczni Gdańskiej.

PAP/RIRM

drukuj