fot. KEP

Niedługo 400. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie

Rok Jubileuszowy 2025, relacja z wizyty Prezydium KEP w Watykanie, stan formacji w seminariach duchownych, funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu oraz stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych – to niektóre z tematów 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Warszawie, w dniach 12-14 marca bieżącego roku.

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, ks. bp Marek Marczak, zaznaczył, że hasło Roku Jubileuszowego 2025, „Pielgrzymi nadziei”, będzie mottem przewodnim wiosennego Zebrania Plenarnego KEP.

„Będziemy rozważać, w jaki sposób my, biskupi, możemy być pielgrzymami nadziei wraz z ludem Bożym, a także co to oznacza być pielgrzymem nadziei w dzisiejszym świecie” – zaznaczył ks. bp Marek Marczak.

Sekretarz Generalny wskazał, że miejsce Mszy św. na zakończenie pierwszego dnia obrad – 12 marca – także zostało wybrane w powiązaniu z Rokiem Jubileuszowym. Księża biskupi będą celebrować Eucharystię w Archikatedrze Warszawskiej, gdzie znajduje się Krzyż Jubileuszowy archidiecezji, tj. Cudowny Krucyfiks z kaplicy Baryczków.

„W tym roku przypada 500-lecie sprowadzenia go do Warszawy. Od samego początku związany jest on z archikatedrą św. Jana Chrzciciela” – wyjaśnił ks. bp Marek Marczak.

Duchowny dodał, iż „warto w tym Roku Jubileuszowym nawiedzić archikatedrę i wzywać łask przy figurze Pana Jezusa, który już od 500 lat jest obecny w kaplicy Baryczków”. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Episkopatu, a homilię wygłosi ks. bp Romuald Kamiński.

Ks. bp Marek Marczak zaznaczył, że księża biskupi wysłuchają także relacji z pierwszej wizyty nowego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w Watykanie, która miała miejsce od 16 do 20 grudnia 2024 roku.

„Biskupi zostali przyjęci na audiencji przez Ojca Świętego Franciszka, a także odwiedzili niektóre dykasterie watykańskie. Była to owocna wizyta, której celem było umacnianie więzi między Konferencją Episkopatu Polski a Stolicą Apostolską” – przyznał duchowny.

Sekretarz Generalny poinformował, iż podczas obrad biskupi zapoznają się z aktualnym stanem formacji w seminariach duchownych oraz proponowanymi kierunkami zmian. Zostaną również przedstawione aktualne kwestie dotyczące duszpasterstwa powołań.

Inną kwestią, którą zajmą się biskupi podczas Zebrania Plenarnego – jak zauważył ks. bp Marek Marczak – będzie funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu Polski, a także obecność Kościoła w przestrzeni medialnej.

„Biskupi zapoznają się z aktualnymi wyzwaniami i problemami, z którymi w obecnym czasie muszą mierzyć się media związane z Kościołem, a także podejmą refleksję nad misją, którą mają do wypełnienia podmioty medialne związane z Konferencją Episkopatu Polski” – przyznał.

Sekretarz Generalny poinformował, że przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, ks. bp Wojciech Osial, przedstawi stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych w związku z nowym rozporządzeniem minister edukacji.

W drugim dniu obrad, 13 marca, księża biskupi będą celebrować Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie z okazji 12. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski, ks. abp Adrian Galbas SAC, który również wygłosi homilię.

„Zachęcam w tym dniu do szczególnej modlitwy w intencji Ojca Świętego, aby Pan Bóg zachował go dla Kościoła i przez niego prowadził Łódź Piotrową pewną drogą do zbawienia. Wspierajmy papieża Franciszka w chorobie naszą modlitwą oraz wyrzeczeniami i cierpieniami ofiarowanymi w jego intencji w okresie Wielkiego Postu” – zachęcił ks. bp Marek Marczak.

BP KEP/radiomaryja.pl

drukuj