fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Episkopat Polski wyraził solidarność z Polonią po pożarze kościoła w Glasgow

Przewodniczący Episkopatu, ks. abp Stanisław Gądecki i delegat KEP ds. Emigracji Polskiej, ks. bp Wiesław Lechowicz, wyrazili solidarność z Polonią po pożarze kościoła w Glasgow.

– Zapewniamy o duchowej bliskości i solidarności z duszpasterzami oraz wszystkimi wiernymi – napisali duchowni.

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona. Świątynia od II wojny światowej była duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Wyrazy solidarności przekazali przewodniczący Episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki i delegat KEP ds. Emigracji Polskiej, ks. bp Wiesław Lechowicz.

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o pożarze kościoła św. Szymona w Glasgow, jednego z ważniejszych kościołów polonijnych w Szkocji. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniamy o duchowej bliskości i solidarności Kościoła w Polsce z duszpasterzami oraz wszystkimi wiernymi, dla których kościół św. Szymona od dziesięcioleci był miejscem kultu, a jednocześnie ważnym ośrodkiem polonijnym – napisali duchowni w liście do ks. pallotyna Mariana Łękawy, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Szkocji.

Ufamy, że to trudne doświadczenie, przeżywane w duchu wiary, przyczyni się do jeszcze większej konsolidacji środowiska polonijnego w Glasgow i całej Szkocji oraz wzbudzi we wszystkich wierzących jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe i religijne poza granicą naszej ojczyzny – podkreślili ks. abp Stanisław Gądecki i ks. bp Wiesław Lechowicz.

Zbudowany w 1858 r. kościół św. Szymona był trzecią najstarszą świątynią katolicką w archidiecezji Glasgow. Jego związki z Polską sięgały II wojny światowej, gdy zaczęli do niego uczęszczać stacjonujący w pobliskich koszarach żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od tego czasu nazywany był polskim kościołem, a wojenne związki z Polską upamiętniono na tablicy na fasadzie budynku.

Po wojnie pozostał on centrum duchowym polskiej społeczności w Glasgow, także po tym, gdy od 2004 r. do Szkocji napłynęła fala emigrantów zarobkowych z naszego kraju. W każdą niedzielę była tam odprawiana msza święta po polsku.

Niezwykle smutna wiadomość z dziś rana. Kościół św. Szymona był w sercu naszej polskiej społeczności z cotygodniowymi polskimi nabożeństwami. Będzie nam go bardzo brakowało – oświadczył w mediach społecznościowych pobliski Polski Klub im. Sikorskiego.

Wyrazy solidarności z polską społecznością wyrazili m.in. minister zdrowia w szkockim rządzie Humza Yousaf i lider szkockiej gałęzi Partii Pracy Anas Sarwar.

PAP

drukuj