fot. arch.

Mija 5 lat od beatyfikacji Jana Pawła II

Dziś mija 5. rocznica beatyfikacji Jana Pawła II. Do grona błogosławionych papieża Polaka włączył Ojciec Święty Benedykt XVI.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii: trwał pięć i pół roku. Po raz pierwszy od tysiąca lat papież wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

Dziś z  tej okazji w Kościołach sprawowane będą Eucharystie i odbędą się czuwania modlitewne. Oprócz wspólnej modlitwy zaplanowano także koncerty, spektakle i pokazy filmów.

Ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zwraca uwagę, że beatyfikacja Jana Pawła II była pieczęcią Kościoła na wielkim nauczaniu Papieża Polaka.

– Jan Paweł II budzi wielką nadzieję w sercach ludzi, że można zmieniać świat. Papież, o którym mówimy, że bardzo radykalnie zmienił świat, który doprowadził, tak jak mówią niektórzy, do upadku komunizmu, jest dzisiaj dla nas Polaków takim znakiem, że trzeba trwać przy dobru; że trzeba trwać przy Chrystusie; że warto trwać przy Chrystusie, bo zwycięstwo jest po stronie Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – mówi ks. prof. Jan Machniak.

1 maja 2011 roku we Mszy beatyfikacyjnej na placu Świętego Piotra uczestniczyło około miliona osób; wśród nich ponad 100 tysięcy Polaków. Obecnych było też 90 oficjalnych delegacji z całego świata.

Po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym rozpoczęły się przygotowania do jego kanonizacji, która nastąpiła niecałe 3 lata później – 27 kwietnia 2014 roku.

RIRM

drukuj