Łódź: archidiecezjalne Święto Eucharystii

W Łodzi odbyły się wczoraj obchody archidiecezjalnego Święta Eucharystii. Ustanowiono je na pamiątkę wizyty świętego Jana Pawła II w tym mieście. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i sekretarz papieża Polaka.

Św. Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 r. Na płycie lotniska w Eucharystii sprawowanej przez Papieża uczestniczyło ponad 1 mln 200 tysięcy pielgrzymów. W trakcie Mszy św. po raz pierwszy Komunię Świętą przyjęło ponad półtora tysiąca dzieci. Słowa wypowiedziane wtedy przez papieża Polaka podczas kongresu eucharystycznego przypomniał wczoraj ks. bp Marek Marczak, administrator archidiecezji łódzkiej.

– Człowiek potrzebuje Eucharystii, aby mógł żyć na wieki tym życiem, które jest z samego Boga – powiedział ks. bp Marek Marczak.

Na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Łodzi i kongresu eucharystycznego od 1989 roku obchodzone jest archidiecezjalne Święto Eucharystii. Wczorajsze uroczystości rocznicowe poprzedziła procesja eucharystyczna. Była ona połączona z łódzkim Marszem dla Życia i Rodziny.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Sekretarz papieża podkreślił, że Jan Paweł II był człowiekiem Eucharystii.

– Kiedy przystępował do ołtarza, świat przestawał istnieć, i widzieliśmy go zatopionego w tej niewyrażalnej tajemnicy Chrystusa. To był czas, w którym jakby przestawał być obecny – zaznaczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Metropolita lwowski wskazał, że Eucharystia musi stać się sposobem na życie. Podkreślił, że prawda w życiu publicznym odgrywa bardzo istotną rolę.

Dziwimy się, że jest ono obecnie tak rozdarte. Ale to rozdarcie nie bierze się z niczego innego jak z kłamstwa, które się stosuje, aby wygrywać własne korzyści. Gdy obchodzimy łódzkie Święto Eucharystii, trzeba przypomnieć o potrzebie jedności i zgody. O tym, że można być różnym i być jednością w miłości, tak w Eucharystii, jak i w Trójcy – mówił ksiądz arcybiskup.

Metropolita Lwowski podkreślił też znaczenie świętowania niedzieli.

– Zagubienie sensu niedzieli jako Dnia Pańskiego, który ma być uświęcony, jest symptomem zagubienia autentycznego sensu chrześcijańskiej wolności, wolności dzieci Bożych – podkreślił ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Po zakończonej Mszy św. odbył się festyn rodzinny. Ostatnim punktem obchodów archidiecezjalnego Święta Eucharystii, był wieczór uwielbienia, przygotowany przez młodzież.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl