Papież Franciszek pozdrowił uczestników poznańskiego Marszu dla Życia

Pozdrowienia i słowa błogosławieństwa od Ojca św. Franciszka dla uczestników i organizatorów odczytane zostały podczas dzisiejszego poznańskiego Marszu dla Życia. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Każdy jest ważny”.

W marszu wzięło udział, według organizatorów, ok 4-5 tys. osób. Przemarsz ulicami miasta poprzedził rodzinny festyn na placu w centrum Poznania, a zakończyła Msza św. w poznańskiej katedrze.

List podpisany przez abp. Angelo Becciu z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej odczytał w trakcie festynu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

„Ojciec Święty jednoczy się duchowo z tymi, którzy z przekonaniem, że <<każdy jest ważny>>, pragną w ten sposób zamanifestować swój szacunek dla człowieka, dla jego prawa do życia i do wszechstronnego rozwoju niezależnie od wieku, płci czy poglądów politycznych. Dla wierzących to przekonanie znajduje swoje najgłębsze uzasadnienie w stwierdzeniu św. Ireneusza, które często powtarzał Jan Paweł II: <<Chwałą Boga jest człowiek żyjący>>” – podkreślono w dokumencie.

W liście przywołane zostały też słowa Franciszka, wypowiedziane w ub. roku w Polsce: „życie musi być zawsze przyjęte i chronione – zarówno przyjęte, jak i chronione – od poczęcia aż do naturalnej śmierci, i wszyscy jesteśmy powołani, aby je szanować i troszczyć się o nie”.

Papież powiedział też wówczas, że do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy „towarzyszenie i konkretna pomoc wszystkim, którzy znajdują się w sytuacji poważnej trudności, aby dziecko nigdy nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar, a osoby najsłabsze i najuboższe nigdy nie były pozostawiane samym sobie”.

W liście napisano również, że Ojciec Święty poleca Bogu organizatorów i uczestników marszu, „prosząc, aby wspierał swoją mocą ich wysiłki mające na celu ukazanie współczesnemu światu piękna, jakie niesie w sobie każde ludzkie istnienie, gdy przychodzi na świat, żyje i realizuje się, wzrastając ku pełni człowieczeństwa stworzonego na obraz i podobieństwo samego Boga”.

Na festyn i marsz przybyły całe rodziny, osoby duchowne, wiele osób młodych. W trakcie wydarzenia wznoszono okrzyki: „każdy jest ważny!”, „rodzina, rodzina – lubię to!”. śpiewano też: „Polska za życiem, hej Polska za życiem!”

Ks. abp Gądecki powiedział PAP, że temat organizowanych w całym kraju marszów dla życia i rodziny jest „w pewnym sensie najważniejszy dla społeczeństwa”.

„Od tego, jaka będzie kondycja rodziny, małżeństwa i sama kondycja życia ludzkiego zależy przyszłość ojczyzny. Dlatego organizowanie takiego marszu służy uświadomieniu wagi sprawy, jest też umocnieniem dla samych biorących w nim udział – że człowiek nie jest sam, że jest wiele rodzin, rodzin z dziećmi, przeżywających te same problemy, kłopoty – a jednak trwających” – powiedział ks. abp Gądecki.

W trakcie imprezy swój finał miała też 5. edycja akcji Pieluszka dla Maluszka, polegająca na zbiórce pieluch i pieluchomajtek dla potrzebujących. W tym roku zbierane były też materiały pomagające w rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci. Organizatorzy podali w niedzielę, że dotąd doliczyli się 20 tys. pieluch, otrzymali też m.in. wózek inwalidzki dla osoby potrzebującej.

W minionych czterech edycjach akcji zebrano łącznie ok. 100 tys. pieluch o łącznej wartości ok. 80 tys. zł. Dzięki przekazanym darom udało się wesprzeć m.in. podopiecznych Domu Dziecka w Lesznie, Domu Samotnej Matki w Kiekrzu i rodziny wielodzietne.

Koordynatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Marsz swoim patronatem objęli: metropolita poznański i wojewoda wielkopolski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl