fot. PAP/EPA

Premierzy V. Orban i M. Morawiecki podkreślili rangę przyjaźni pomiędzy Polską i Węgrami

Premierzy Węgier i Polski podkreślili rangę przyjaźni polsko-węgierskiej. W nagraniu wideo Viktor Orban i Mateusz Morawiecki mówią też o wspólnej walce dwóch krajów o wolność.

Krótki film zaprezentowano na portalu społecznościowym premiera Orbana przed węgierskim świętem narodowym przypadającym 15. marca.

Premier  RP Mateusz Morawiecki podkreślił, że „przyjaźń polsko-węgierska trwa przez wieki”.

„Przez wieki razem broniliśmy wolności, broniliśmy cywilizacji chrześcijańskiej” – wskazał.

Teraz, w tych czasach też wyraźnie widać, jak wiele flag polskich powiewa podczas świąt węgierskich, widać, jak ta przyjaźń skierowana jest coraz bardziej ku przyszłości, jak narody węgierski i polski razem mogą silniej, lepiej dbać dzisiaj o swoją wolność, o dobrobyt, o zasobność, o dobro całej Europy. Cieszymy się z tego, że mamy na Węgrzech takich dobrych, wypróbowanych przyjaciół. Dzięki temu jest lepsza przyszłość dla Węgier i dla Polski – mówił Mateusz Morawiecki.

Z kolei węgierski premier Viktor Orban przypomniał, że 15 marca, w rocznicę wybuchu rewolucji 1848 r., Węgry wspominają bohaterów.

„Gdy było trzeba wszystko, nawet własne życie, oddawali za węgierską wolność. Tę walkę o wolność zawsze prowadziliśmy razem z Polakami” – mówił Viktor Orban.

Nagranie kończy się uściskiem dłoni premierów.

RIRM

drukuj