fot. PAP/Lech Muszyński

Polska i Niemcy przeciwdziałają nielegalnej migracji

Polska i Niemcy wzmocnią współpracę w zakresie ochrony granic oraz zapobiegania nielegalnej migracji. W jej ramach planowane są m.in. dodatkowe kontrole w pociągach – poinformowali we wtorek przedstawiciele Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji Polski i Niemiec: Bartosz Grodecki i Nancy Feaser. Konferencja odbyła się przed centrum współpracy służb granicznych obu krajów w Świecku.

Polski wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Bartosz Grodecki, powiedział, że tematem jego rozmów z niemiecką polityk była współpraca dotycząca bezpieczeństwa granic wewnętrznych Unii Europejskiej.

Chcemy jeszcze bardziej efektywnie radzić sobie z obecną w Europie presją migracyjną – podkreślił. Polityk zaznaczył, że z bezpieczeństwem granic wewnętrznych ściśle wiąże się efektywne bronienie granic zewnętrznych Unii.

– Nasze działania na granicy zewnętrznej, szczególnie na kierunku z Białorusią, to ochrona granicy polskiej, ale też granicy wspólnej (europejskiej), co przekłada się na nasze relacje, ale także na funkcjonowanie całej strefy Schengen. To jest cel, który chce zdestabilizować zarówno Putin, jak i Łukaszenka. Spotykamy się właśnie w celu ochrony tego dorobku. Bez systemowych rozwiązań dotyczących ochrony granic zewnętrznych i bezpieczeństwa granic wewnętrznych, współpracy między naszymi krajami,  a także skutecznych readmisji i zaprzestania wykorzystywania systemu ochrony międzynarodowej do legalizacji pobytu w Europie, nie będziemy mieli strefy takiej, jaką znamy – wyjaśnił wiceminister Bartosz Grodecki.

Niemiecka minister podziękowała stronie polskiej za bliską i pełną zaufania współpracę w kwestiach migracyjnych. Nancy Feaser wyraziła przekonanie, że w sytuacji zintensyfikowanych działań, wspólnie prowadzonych kontroli w pociągach czy dodatkowych działań kompensacyjnych uda się zapobiec presji migracyjnej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl