M. Magierowski: Prezydent Węgier złoży wizytę w Polsce, spotka się z Andrzejem Dudą

Prezydent Węgier Janos Ader za dwa tygodnie złoży wizytę w Polsce; w Piotrkowie Trybunalskim wraz z prezydentem Andrzejem Duda będzie uczestniczył w  Dniach Przyjaźni Polsko-Węgierskiej – poinformował szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Magierowski podkreślił w niedzielę w programie w Polsat News i Radiu Zet, że dojdzie wówczas do spotkania szefów obu państw.

„Jestem przekonany, że podczas spotkania w Piotrkowie Trybunalskim dojdzie do rozmowy na temat Europy, na temat tego co się w Brukseli wydarzyło” – dodał Magierowski.

Zaznaczył jednocześnie, że Andrzej Duda utrzymuje bardzo dobre relacje z prezydentem Janosem Aderem, z którym spotykał się wielokrotnie w ostatnim czasie.

Dyrektor Magierowski odniósł się także do szczytu UE, podczas którego wybrano Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Kandydaturę Tuska poparli przedstawiciele 27 państw UE w tym Węgry; przeciw była tylko Polska. Kandydatem polskiego rządu był Jacek Saryusz-Wolski.

Jak podkreślił, „należy rozróżnić między bieżącą polityką i sporami, które niekiedy występują między tak zaprzyjaźnionymi państwami, mającymi tak bardzo zbieżne interesy w Europie jak Polska i Węgry, a tym co jest długofalową perspektywą, relacji i współpracy Polski i Węgier”.

„Jestem przekonany, że podczas spotkania w Piotrkowie Trybunalskim dojdzie do rozmowy na temat Europy, na temat tego, co się w Brukseli wydarzyło. Ale przypomnijmy sobie, że wielokrotnie dochodziło do różnicy zdań między rządem polskim a węgierskim, choćby w sprawie relacji obu krajów z Rosją” – dodał Magierowski.

„Viktor Orban spotyka się z Władimirem Putinem, mówił o nich w dobrych słowach.  Ale np. dzięki także dobrym relacjom z Warszawą i także dzięki temu, że polski rząd ma jakieś tam (…) przełożenie na Viktora Orbana, to proszę zwrócić uwagę, że mimo takiej, a nie innej retoryki, Węgry głosowały zawsze za przedłużeniem sankcji nałożonych na Rosję. Mimo tego, iż wśród wszystkich państw Europy Środkowo -Wschodniej są krajem najbardziej +prorosyjskim+” – zauważył.

„Mimo tego nam, Polsce, udało się przekonać premiera Viktora Orbana, aby w formalnych głosowaniach na forum unijnym tej swojej prorosyjskości zbytnio nie przejawiał” – podkreślił Magierowski.

Piotrków Trybunalski został oficjalnie gospodarzem dni przyjaźni polsko-węgierskiej w 2017 roku; potrwają one trzy dni, 23 marca wezmą w nich udział prezydenci Polski i Węgier.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl