fot. pixabay.com

Niedziele wigilijne będą objęte zakazem handlu. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą niedziele wigilijne będą objęte zakazem handlu. W tym roku sklepy będą dodatkowo otwarte 10 i 17 grudnia.

W myśl nowych przepisów, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia także w następnym latach wypadnie w niedzielę, to pracownicy handlu będą pracować w dwie niedziele poprzedzające 24 dzień grudnia.

Przewodniczący handlowej „Solidarności”, Alfred Bujara, przyznał, że przeniesienie niedzieli handlowej z Wigilii na 10 grudnia to dobre rozwiązanie. Związkowiec krytykuje jednak przepis, zgodnie z którym handel ma się wtedy odbywać w pełnym wymiarze godzin.

– Zostały w grudniu wydłużone godziny pracy. Brakuje pracowników w handlu, jest ich naprawdę minimalna grupa i nie ma kim obstawić zmiany. Grafiki zostały zmienione niezgodnie z regulaminami, a pracownikom, nadgodziny, które będą musieli spędzić w pracy w grudniu, zostaną niewypłacone, tylko rozliczone w okresie trzymiesięcznym. To jest bardzo niepokojące, że te kobiety znowu będą harowały. To nas bardzo smuci, że w naszym kraju nic się nie zmieni w tym temacie – podkreślił Alfred Bujara.

Ustawa stopniowo wprowadzająca zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Handel w niedziele dozwolony jest w siedem niedziel w roku. Za złamanie zakazu grozi od 1 tys. złotych do 100 tys. złotych kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

RIRM

drukuj