fot. PAP/Andrzej Lange

Zwiększenie świadczeń dla weteranów i działaczy opozycji antykomunistycznej – Jan J. Kasprzyk przedstawił najważniejsze dokonania UdSKiOR

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, mówił w poniedziałek w Belwederze o najważniejszych dokonaniach tej instytucji w ostatnich latach. Wskazał na zwiększenie świadczeń dla weteranów i działaczy opozycji antykomunistycznej oraz odszkodowania dla Sybiraków.

W Belwederze odbyło się przedświąteczne spotkanie z udziałem przedstawicieli działających przy Urzędzie Rad ds. Kombatantów oraz Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

Szef UdSKiOR, Jan Józef Kasprzyk, podkreślił, że ostatnie lata przyniosły zmianę filozofii państwa wobec działaczy opozycji w PRL i zrównanie ich w uprawnieniach z kombatantami okresu wojennego.

– Zostały wprowadzone świadczenia wyrównawcze do emerytur (i daj Boże, żeby ten stan został zachowany) tak, aby ci, którzy walczyli o niepodległość nie mieli niższych emerytur niż prześladujący ich ubecy. No i wreszcie znacząco wzrosło świadczenie, które Państwu jest przyznawane co miesiąc bez względu na posiadane dochody – to środki, które po prostu wypłacane są dlatego, że walczyliście o wolność, a nie dlatego, że jesteście ubodzy – mówił, zwracając się do opozycjonistów antykomunistycznych.

Szef Urzędu dodał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat zorganizowano około 1 500 uroczystości w kraju i za granicą.

Podczas uroczystego spotkania Jan Józef Kasprzyk odznaczył prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Karola Nawrockiego, medalem „Pro Bono Poloniae”.

Wydarzenie w Belwederze poprzedziło złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1731648056712393086

RIRM

drukuj