Prezydent A. Duda przekazał kondolencje prezydentowi Filipin

Wyrazy najgłębszego współczucia poszkodowanym i rodzinom ofiar sztormu na Filipinach oraz pożaru w centrum handlowym w mieście Davao – przekazał prezydent Polski Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do prezydenta Filipin Rodrigo Duterte.

„Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomości o wielu ofiarach sztormu na Filipinach oraz osobach, które zginęły w pożarze w centrum handlowym w mieście Davao. W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, przekazuję wszystkim poszkodowanym oraz rodzinom ofiar wyrazy najgłębszego współczucia” – napisał prezydent w depeszy kondolencyjnej zamieszonej w poniedziałek na stronie prezydenckiej kancelarii.

Jak podały w poniedziałek siły bezpieczeństwa, do 240 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez burzę tropikalną Tembin, która w ostatnich dniach przeszła nad południową częścią Filipin. Z kolei – według ostatnich informacji – w pożarze centrum handlowego w mieście Davao na południu Filipin – do którego doszło w sobotę rano czasu lokalnego – zginęło najprawdopodobniej 37 osób.

„W tym wyjątkowym okresie Świąt Bożego Narodzenia ze szczególną przykrością przyjąłem wiadomość o tej wielkiej tragedii. Łącząc się w modlitwie z najbliższymi ofiar, pragnę zapewnić o solidarności Narodu Polskiego z Narodem Filipińskim. Wszystkim rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia” – napisał prezydent Duda.

Wyraził jednocześnie „najwyższe uznanie dla wszystkich służb, które w wyjątkowo trudnych warunkach, często z narażeniem własnego życia, pospieszyły z pomocą poszkodowanym”.

W niedzielę Tembin przybrał na sile i stał się tajfunem; przesunął się nad Morze Południowochińskie i skierował w stronę Wietnamu. Tysiące osób pozostało bez dachu nad głową. Według filipińskich służb ds. katastrof naturalnych 159 osób jest wciąż zaginionych, a 70 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy.

Według agencji Reuters, powołującej się na dane filipińskiej agencji zarządzania kryzysowego, w centrach ewakuacyjnych przebywa blisko 100 tys. osób, a 85 tys. innych również musiało opuścić swoje domy i schroniło się gdzie indziej. Filipiny nawiedza około 20 tajfunów rocznie i ostrzeżenia wydawane są rutynowo, ale skala zniszczeń spowodowana przez Tembin na Mindanao jest niespodziewana – zauważają obserwatorzy.

Z kolei pożar w centrum handlowym NCCC Mall w Davao wybuchł na trzecim piętrze czterokondygnacyjnego budynku, gdzie znajdowały się m.in. tekstylia, meble i wyroby z tworzyw sztucznych. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenił, odcinając drogi ucieczki wielu ludziom. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl