fot. prezydent.pl

Prezydent: wielu przedstawicieli instytucji europejskich mówi nieprawdę o Polsce

Wielu przedstawicieli instytucji europejskich mówi po prostu nieprawdę o Polsce; my zwiększamy standardy demokratyczne – tak prezydent Andrzej Duda odniósł się w środę do decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7.1.

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Prezydent ocenił w środę w wywiadzie dla telewizji Polsat, że w wypowiedziach przedstawicieli KE jest „bardzo wiele hipokryzji, nieprawdy, dezinformacji”.

„Bardzo wielu przedstawicieli instytucji europejskich mówi po prostu zwyczajnie nieprawdę o Polsce, (oni) kłamią” – powiedział prezydent.

Dopytywany, w jakich kwestiach przedstawiciele KE kłamią odpowiedział, że m.in. wtedy, kiedy stwierdzają, że wprowadzane zmiany w systemie sądownictwa prowadzą do naruszenia zasady państwa prawa i że następuje w Polsce obniżenie standardów demokratycznych.

„My zwiększamy standardy demokratyczne. Najważniejszą demokratyczną instytucją w Polsce jest parlament – Sejm i Senat, które są wybrane przez obywateli w powszechnych wyborach” – mówił Andrzej Duda.

Pytany, czy w jego ocenie nowela ustawy o KRS i ustawa o SN są zgodne z konstytucją odpowiedział, że pozostają one w zgodzie z konstytucją.

Jak dodał konstytucja nie stanowi o tym, kto wybiera sędziów do KRS. Prezydent ocenił, że zarówno on jak i parlament mieli prawo do tego, żeby dokonać zmiany po to, aby to parlament wybierał sędziów do KRS. Według niego, to dobre rozwiązanie – które będzie służyło wymiarowi sprawiedliwości.

„Czas najwyższy, żebyśmy odeszli od systemu kastowego” – mówił prezydent.

PAP/RIRM

drukuj