fot. TT/@BBN_PL

Prezydent A. Duda podpisał postanowienia przedłużające działania kontyngentów wojskowych za granicą

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych w Iraku, Kosowie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz na Sycylii – poinformowało dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta PKW w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie będzie liczył – tak jak dotychczas – do 350 żołnierzy i pracowników wojska; postanowienie jest podstawą działań kontyngentu do końca czerwca 2020 r.

Główne zadania PKW Irak działającego w składzie międzynarodowej koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie, to szkolenie irackich i jordańskich sił specjalnych, doradzanie im, a także wspieranie irackich sił bezpieczeństwa.

Kontyngent działający w ramach natowskiej misji KFOR w Kosowie, Macedonii Północnej oraz Bośni i Hercegowinie, zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 postanowieniem, będzie liczyć – jak obecnie – do 300 osób.

Do zadań PKW KFOR należy nadzór nad przestrzeganiem porozumień i traktatów międzynarodowych, przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości, przemytowi i korupcji oraz na wspieraniu lokalnych władz i organów porządkowych. Ma to na celu stworzenie i utrzymanie bezpieczeństwa dla mieszkańców Kosowa.

Działający na Sycylii w ramach unijnej misji EUNAVFOR Sophia kontyngent będzie liczyć do 120 żołnierzy i pracowników. Postanowienie obowiązuje do końca marca. Główne zadania PKW Sophia to działania udaremniające przemyt ludzi towarów do Europy, ograniczanie nielegalnej imigracji oraz szkolenie sił libijskich.

Zadania dwuosobowego kontyngentu w szkoleniowej misji wojskowej UE w Republice Środkowoafrykańskiej mają być zgodnie z postanowieniem prezydenta realizowane nadal do 19 września 2020 roku.

PAP

drukuj