fot. PAP/Leszek Szymański

Izrael: Mężczyzna, który zaatakował ambasadora M. Magierowskiego, uznany za winnego

Mężczyzna, który zaatakował w maju ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego, został uznany za winnego napaści – podał w poniedziałek portal Times of Israel. Nie jest znany jeszcze wymiar kary.

Według portalu Times of Israel wyrok zapadł w niedzielę, z kolei według portalu dziennika „Haaretz” – w poniedziałek.

Zgodnie z aktem oskarżenia 65-letni Arik Lederman zatrzymał samochód ambasadora Marka Magierowskiego przed ambasadą RP w Tel Awiwie w maju i uderzył w dach auta. Magierowski otworzył okno, by zrobić zdjęcie mężczyźnie. Ten zaś otworzył drzwi samochodu i dwukrotnie opluł polskiego ambasadora.

W akcie oskarżenia dodano też, że Lederman myślał, że w aucie, który zatrzymał, byli pracownicy ambasady i nie wiedział, że był w nim Magierowski.

Po zatrzymaniu przez policję, podczas przesłuchania, Lederman przeprosił za to, co się wydarzyło. W wydanym oświadczeniu podkreślił, że jego rodzina doświadczyła Holokaustu i że do polskiej ambasady zwrócił się w sprawie zwrotu mienia. Oskarżył zarazem ochroniarza polskiej placówki dyplomatycznej, że ten użył wobec niego „pogardliwego określenia Żyd”. Magierowski jednak wykluczył na Twitterze, by ochroniarz mógł się dopuścić niewłaściwego zachowania i niestosownego języka.

Lederman zaakceptował ugodę, zgodnie z którą akt oskarżenia obejmuje jedynie zarzut napaści; zarzut grożenia ambasadorowi wycofano.

Haaretz informuje, że adwokat Ledermana Avi Abramoff zamierza zwrócić się o uchylenie wyroku.

Cytowana przez portal Haaretz prawniczka reprezentująca polską stronę powiedziała, że nie wiedziała o zawartej ugodzie.

„Powinniśmy zostać poinformowani o ugodzie, choćby ze względu na koleżeńską uczciwość. Rozumiem, że zgodnie z prawem nie możemy sprzeciwić się umowie. Niemniej jednak umowę trudno zrozumieć” – podkreśliła.

Haaretz pisze, że „przedstawicielka Polski uczestniczyła we wszystkich przesłuchaniach (w tej sprawie), powinna być poinformowana o ugodzie”.

Majowy atak spotkał się z oburzeniem polskich władz. Do MSZ została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Azari wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem pomoc władz izraelskich w jego pełnym wyjaśnieniu. Z kolei rzecznik izraelskiego MSZ Emmanuel Nahszon podkreślił na Twitterze, że państwo żydowskie jest wstrząśnięte napaścią na ambasadora Polski.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl