fot. luktriumfalny1920.pl

Trwa dyskusja nad pomysłem budowy łuku triumfalnego w Warszawie

Nie milkną echa tematu budowy łuku triumfalnego w Warszawie upamiętniającego bitwę z 1920 roku. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek podczas rozmowy z internautami, że jest zwolennikiem tej inicjatywy i zaznaczył, że wspiera fundację, która zabiega o budowę łuku.

Zdaniem stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego dyskusja nad pomysłem budowy łuku triumfalnego nad Wisłą zakończyła się, gdy zdecydowano o budowie pomnika Bitwy Warszawskiej na placu Na Rozdrożu. Jego budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Historyk prof. Jan Żaryn, który jest mocno związany z projektem budowy łuku, zwrócił uwagę na brak przychylności władz Warszawy do tej inicjatywy. Zwrócił uwagę na kontrowersje związane z budową pomnika.

– Powstał projekt dotyczący jakiegoś upamiętnienia Bitwy Warszawskiej na placu Na Rozdrożu w miejscu, które wydaje się być miejscem godnym, ale jednocześnie mam takie poczucie, że w miejscu, w którym napotka na zmasowany atak z różnych stron pod hasłem albo zasłaniania okien w pobliskiej kamienicy, albo pod hasłem lepszego wykorzystania tego jedynego w okolicach miejsca, gdzie może być czynna fontanna – wskazał prof. Jan Żaryn.

Budowa łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę z 1920 r. to inicjatywa Fundacji Towarzystwa Patriotycznego, której założycielem jest satyryk Jan Pietrzak. Mężczyzna stwierdził, że najlepszym pomysłem byłaby budowa łuku łączącego dwa brzegi Wisły.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl