fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki: Pandemia koronawirusa była pobudką z neoliberalnego uśpienia

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pandemia koronawirusa była pobudką z neoliberalnego uśpienia, w którym całymi latami tkwiły światowe elity. Szef rządu zwrócił się do uczestników Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Eksperci podczas Kongresu ESG Polska Moc Biznesu dyskutują o kierunkach rozwoju gospodarki i społeczeństwa. Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu skupił się na skutkach, jakie przyniosła neoliberlana doktryna. Wśród nich wymienił m.in. rosnące nierówności społeczne i władzę gigantów technologicznych.

Szef rządu podkreślił, że to wszystko wzywa nas do gruntownego przemyślenia koncepcji rozwoju.

– Przez lata myśleliśmy o rozwoju jako o wyścigu. Ścigaliśmy się na technologie, innowacyjność, wzrost PKB. To są bardzo ważne obszary. Dziś jednak dobrze widać, że jeśli technologie, to takie, które służą człowiekowi; jeśli innowacje, to takie, które czynią świat bardziej nowoczesnym i przyjaznym do życia; jeśli wzrost PKB, to taki, z którego owoców mogą korzystać wszystkie grupy społeczne, a nie tylko wąska elita – powiedział premier Mateusz Morawiecki

W Kongresie ESG Polska Moc Biznesu bierze udział 150 przedstawicieli instytucji naukowych, samorządowych, pozarządowych oraz administracji centralnej.

Organizatorami spotkania są Fundacja Pozytywnych Idei oraz Fundacja Czyste Powietrze, które wspólnie przygotowały dwie edycje Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

Wydarzenie zakończy się w piątek. Wszystkie debaty można oglądać [tutaj].

 

RIRM

drukuj