fot. PAP/Leszek Szymański

J. Kaczyński: chcemy bliskich relacji Wielkiej Brytanii z UE

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, przed spotkaniem z brytyjską premier Theresą May w Londynie, że „bardzo chciałby, by Wielka Brytania utrzymała ścisłe związki z UE, z Europą”. Dodał, że spotyka się z szefową brytyjskiego rządu jako liderką Partii Konserwatywnej.

Prezes PiS wypowiedział się dla polskich mediów po rozmowach z wąskim gronem przedstawicieli środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii, do których doszło wczesnym popołudniem w Ambasadzie RP w Londynie.

Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Theresy May zostało przełożone ze środy z powodu zamachu terrorystycznego w pobliżu brytyjskiego parlamentu.

„Żałujemy decyzji brytyjskiej (o wyjściu z UE – PAP), ale bardzo chcielibyśmy, by Wielka Brytania utrzymała ścisłe związki z UE, z Europą” – mówił Jarosław Kaczyński dziennikarzom po spotkaniu z Polonią, jadąc na spotkanie z szefową brytyjskiego rządu.

„Szefowie partii, którzy są w jednej rodzinie partii europejskiej, w EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy – PAP), po prostu rozmawiają ze sobą” – podkreślił, pytany, czy jego spotkanie z May nie podważa pozycji premier Beaty Szydło.

„Pani premier jest premierem, szefem rządu, ja jestem szefem partii rządzącej. Po prostu to jest sytuacja, która prowadzi do tego, że czasem także szefowie partii rządzącej z innymi szefami partii rządzącej rozmawiają. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego” – zaznaczył były premier.

Towarzyszący prezesowi PiS wicemarszałek Senatu Adam Bielan zapowiedział, że Jarosław Kaczyński „złoży osobiście wyrazy współczucia i solidarności w tych trudnych dla wszystkich Brytyjczyków chwilach”.

Podkreślił, że w planach są także rozmowy na temat bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO, a także konsekwencji Brexitu dla blisko miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

„To jest bardzo ważne, żeby w trakcie tych negocjacji utrzymać wszystkie przywileje, którymi Polacy się cieszą na Wyspach Brytyjskich” – zaznaczył Adam Bielan.

„W dzisiejszym świecie, szczególnie w Unii Europejskiej, wykorzystuje się różne kanały dyplomatyczne. Bardzo ważną rolę odgrywa dyplomacja międzyparlamentarna, międzypartyjna i jeżeli Grzegorz Schetyna może spotykać się z Angelą Merkel, to Jarosław Kaczyński może również się spotykać z Theresą May” – powiedział Adam Bielan.

Prezes PiS i wicemarszałek Adam Bielan planują powrót do Polski jeszcze w czwartek wieczorem.

PAP/RIRM

drukuj