fot. pixabay.com

Unijne kraje dostrzegają potrzeby zmian ws. pracy platformowej

Kraje unijne zatwierdziły przepisy o poprawie warunków osób świadczących usługi na aplikacje. Chodzi o kurierów, kierowców, tłumaczy, księgowych – wszystkich zatrudnionych przez platformy cyfrowe. W Unii Europejskiej to co najmniej 30 mln osób, w Polsce to aż dwa miliony. Polska poparła w Strasburgu porozumienie dot. dyrektywy. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zapowiedziała, że rząd przystąpi szybko do pracy nad wdrożeniem przepisów. Chce też omówić założenia przepisów z pracownikami i pracodawcami w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Wcześniej o podjęcie prac nad regulacją apelował do resortu przewodniczący handlowej „Solidarności”, Alfred Bujara. W ocenie związkowca rozwiązanie ureguluje kwestię warunków pracy osób, które dotąd nie mogły liczyć na prawidłową ochronę pracowniczą.

W Polsce dotyczy to dwóch milionów osób, które pracują na samozatrudnieniu, na umowach śmieciowych w bardzo złych warunkach. Są to kurierzy, którzy dziś czekają na to, żeby dostać zlecenie, a za okres np. między otrzymaniem zlecenia nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, nie mają urlopu, żądnych świadczeń, bo w wielu przypadkach jest to praca nie tylko na zlecenie, ale też na samozatrudnienie. Ci ludzie pracują w bardzo złych warunkach. Ta dyrektywa daje perspektywę uregulowania tej kwestii, z czego bardzo się cieszymy – wyjaśnił Alfred Bujara.

Unijne kraje zatwierdziły projekt przepisów po wielu miesiącach negocjacji. Teraz zostanie on przesłany Parlamentowi Europejskiemu do ostatecznej akceptacji. Następnie każde państwo będzie samodzielnie podejmowało decyzję o własnych kryteriach przekwalifikowania osób świadczących takie usługi na status pracowników.

RIRM

drukuj