Projekt ustawy o aktach stanu cywilnego do konsultacji

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego. Nowe przepisy przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mają one usprawnić działanie Urzędów Stanu Cywilnego.

Dzięki propozycji resortu pracownicy urzędów będą mogli przenosić do rejestru stanu cywilnego akty sporządzone w papierowych księgach. Wcześniej każdy przenoszony akt musiał podpisać kierownik urzędu.

Ponadto odpisy będzie można wydawać na podstawie danych z „lokalnych” aplikacji.

Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom obywateli, a także urzędników, którzy zgłaszali problemy – podkreśla wiceminister Tomasz Zdzikot, który odpowiada za projekt w MSWiA.

Chcemy, aby była możliwość wydawania aktów w przypadkach, które nie wiążą się z ich modyfikacją, z aplikacji wspomagających działanie tego systemu, które i tak są, i do czasu wdrożenia nowych rozwiązań w zeszłym roku funkcjonowały w tych największych miastach. Chcemy umożliwić przyspieszenie tego procesu poprzez wydawanie aktów z tych aplikacji lokalnych, które już są i chcemy również stworzyć nowy mechanizm dający kierownikom urzędów stanu cywilnego możliwość unieważniania tych aktów, które powstały w wyniku błędu. Mówiąc w skrócie, nie może być tak, że dziś na uzyskanie odpisu skróconego aktu można oczekiwać 6-8 tygodni, podczas gdy jeszcze rok temu oczekiwało się 6-8 dni. Ten stan rzeczy musimy jak najszybciej uporządkować i zmienić – powiedział wiceminister Tomasz Zdzikot.

Przygotowane przez MSWiA przepisy wprowadzą także dwie proste możliwości wycofania z obrotu prawnego aktów. Pierwszy pozwoli wojewodzie unieważnić te akty, które zostały przeniesione do centralnego rejestru, ale wszystkie dotyczą tego samego zdarzenia.

Drugi tryb pozwoli kierownikowi urzędu stanu cywilnego na unieważnianie aktów, które z przyczyn technicznych niewłaściwie zarejestrowano lub błędnie przeniesiono do centralnego rejestru stanu cywilnego z papierowej księgi albo aplikacji „lokalnej”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl