fot. PAP/EPA

Unijne sankcje na Białoruś i zakaz lotów dla białoruskich linii lotniczych nad UE

Na szczycie Unii Europejskiej zapadła decyzja o sankcjach na Białoruś i zakazie lotów dla białoruskich linii lotniczych. To odpowiedź Wspólnoty na zatrzymanie w Mińsku samolotu linii Ryanair.

Po wymuszonym lądowaniu samolotu w Mińsku Raman Pratasiewicz i jego partnerka zostali zatrzymani. Mężczyzna był ścigany listem gończym przez białoruskie władze. Obecnie przebywa w areszcie śledczym w Mińsku. W poniedziałek pojawiło się nagranie opozycjonisty, jednak są wątpliwości co do wiarygodności wypowiedzianych przez niego słów.

– Policjanci traktują mnie właściwie i zgodnie z prawem. Ponadto nadal współpracuję przy śledztwie i przyznaję się do organizowania masowych protestów w Mińsku – oświadczył Raman Pratasiewicz.

Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska wskazywała, że Raman Pratasiewicz jest terroryzowany w areszcie.

„Tak wygląda Raman pod presją fizyczną i moralną. Żądam natychmiastowego uwolnienia Ramana i wszystkich więźniów politycznych” – napisała Swiatłana Cichanouska.

Akt terroru potępiło wiele państw, w tym Polska. W poniedziałek podczas posiedzenia Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki zaproponował działania wobec białoruskiego reżimu.

– Propozycje, które mieliśmy sformułowane w odniesieniu do aktu państwowego terroryzmu w związku z aresztowaniem (zupełnie nieuprawnionym aresztowaniem) dwójki białoruskich obywateli, zostały przyjęte przez Radę Europejską – oznajmił szef polskiego rządu.

Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, podkreślał, że to, co wydarzyło się na Białorusi, to nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego, ale także dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

– Dlatego 27 szefów państw i rządów z wielką stanowczością zgodziło się natychmiast potępić to, co się stało i zażądać natychmiastowego uwolnienia Ramana Pratasiewicza i Sofii Sapiegi – akcentował Charles Michel.

Zapadła też decyzja o nałożeniu nowych sankcji – poinformowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Wart 3 mld euro pakiet inwestycyjny dla Białorusi ma zostać wstrzymany.

– Rada Europejska zdecydowała, że ​​zostaną nałożone dodatkowe sankcje na osoby zaangażowane w porwanie, ale tym razem również na przedsiębiorstwa i podmioty gospodarcze, które finansują białoruski reżim – podkreślała Ursula von der Leyen.

Faktem staje się też zakaz lotów białoruskich linii lotniczych nad Unią Europejską.

– Rada podejmie środki w celu zakazania przelotów nad przestrzenią powietrzną UE i odmówienia dostępu na unijne lotniska samolotom z Białorusi – dodała szefowa KE.

Na koniec przywódcy Wspólnoty zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią. Dodatkowo wezwali Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu w Mińsku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl