Japonia: Liczba ofiar wstrząsów na wyspie Kiusiu wzrosła do 41

Liczba ofiar serii wstrząsów, jakie od czwartku nawiedziły południową Japonię w rejonie miasta Kumamoto, wzrosła do 41 – poinformowały w sobotę władze. Wiele ofiar jest uwięzionych pod gruzami. Według ekip ratunkowych bilans ofiar będzie rosnąć.

Trzęsienia ziemi w tym rejonie powtarzają się od czwartku. W sobotę rano czasu lokalnego wyspę Kiusiu nawiedziły nowe, słabsze wstrząsy wtórne, o sile do 5,4 w skali Richtera.

Ekipy ratunkowe przewidują, że bilans ofiar zapewne wzrośnie, bo wiele osób zostało pogrzebanych żywcem pod ruinami. Służby meteorologiczne ostrzegają, że ze względu na deszcze sytuacja może się pogorszyć, bo w regionie wystąpią zapewne kolejne obsunięcia terenu i lawiny błotne.

Spośród około tysiąca rannych 184 osoby są w stanie ciężkim. Z obszarów dotkniętych klęską ewakuowano ponad 90 tys. osób

Jak poinformował sekretarz gabinetu premiera Yoshihide Suga, z rejonu miasta Kumamoto otrzymano ponad 300 telefonów z prośbą o pomoc dla osób uwięzionych w zawalonych lub uszkodzonych domach, a z sąsiedniego rejonu Oita ok. 100.

Około 200 tys. gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu w rezultacie uszkodzenia linii energetycznych. Poważnie ucierpiały drogi, tory kolejowe i inna infrastruktura; zniszczony został 200-metrowy most.

PAP/RIRM

drukuj