fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Dr L. Pietrzak: Prof. Nowak został doceniony za docieranie do prawdy oraz wyjaśnianie i ukazywanie nieznanych fragmentów historii

Prof. Andrzej Nowak został doceniony z racji swojego ogromnego dorobku w dziedzinie historii, w dziedzinie pokazywania białych plam, docierania do prawdy, wyjaśniania i ukazywania nieznanych fragmentów historii – akcentował dr Leszek Pietrzak, historyk, podczas wtorkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Historyk prof. Andrzej Nowak odebrał w niedzielę Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. [czytaj więcej] Dr Leszek Pietrzak zaznaczył, że prof. Andrzej Nowak to jeden z najwybitniejszych historyków młodego pokolenia.

– Jest związany z krakowskim Uniwersytetem Jagiellońskim, Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie jest kierownikiem zakładu Europy Wschodniej. Jest też członkiem kolegium IPN, publicystą (…). Jest bardzo aktywny. Przede wszystkim jest autorem wielu książek na temat historii nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej. Osobiście najbardziej cenię jego książkę sprzed 2015 roku, czyli „Pierwsza zdrada Zachodu”. Opowiada o politycznej grze Zachodu wobec Polski w okresie, gdy prowadziliśmy wojnę z bolszewicką Rosją. To temat, o którym w zasadzie nie wiedzieliśmy nic wcześniej. Profesor badał różnego rodzaju źródła, również te w brytyjskich archiwach. Napisał, jaka była polityka Wielkiej Brytanii czy Francji wobec Polski, że chciano nas sprzedać. Opisał bardzo ważny fragment naszej przeszłości – wskazał gość Radia Maryja.

Publicysta zwrócił uwagę, iż Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla prof. Nowaka jest podkreśleniem wartości jego naukowego dorobku w dziedzinie historii.

– Ta nagroda przyznawana jest wybitnym polskim twórcom. Twórcom, którzy przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii, tradycji Polski i są inspiracją dla innych. Prof. Nowak został doceniony z racji swojego ogromnego dorobku w dziedzinie historii, w dziedzinie pokazywania białych plam, docierania do prawdy, wyjaśniania i ukazywania nieznanych fragmentów historii – mówił gość „Aktualności dnia”

Cała rozmowa z dr. Leszkiem Pietrzakiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj