MZ chce zmniejszyć biurokrację w służbie zdrowia

Lekarze muszą mieć więcej czasu dla pacjentów. Trzeba w tym celu zmniejszyć biurokrację – zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Szef resortu zapewnił, że gabinety lekarzy POZ będą otwarte po 1 stycznia i nie powtórzą się problemy z ubiegłych lat, gdy na przełomie roku negocjowano warunki umów.

W ubiegłym tygodniu lekarze zjednoczeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zadeklarowali, że podpiszą aneksy umów do 30 czerwca 2016 r.

Postanowiono m.in. nie uzależniać wysokości stawki kapitacyjnej od liczby zleconych badań. Minister Konstanty Radziwiłł powiedział, że udało się m.in. uzgodnić kwestie wymagające naprawy.

– Jest to dobra wiadomość nie tylko dla lekarzy rodzinnych i innych osób pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej, ale jest to dobra wiadomość również dla pacjentów, ponieważ od 1 stycznia otwarte będą przychodnie lekarzy rodzinnych. Mam także nadzieję, że dzięki dobrym zmianom, które – umówiliśmy się – że będziemy wprowadzać jak najszybciej, lekarze będą mieli więcej czasu dla swoich pacjentów. Jest to również pierwszy krok do redukcji obciążeń biurokratycznych, które niejednokrotnie przytłaczają lekarzy rodzinnych. W podstawowej opiece zdrowotnej doszliśmy już do porozumienia, że można zrobić pierwszy krok właśnie w kierunku tej dobrej zmiany, która będzie oznaczała po prostu, że pacjenci będą mieli lekarza odrobinę bardziej dla siebie – podkreślał minister zdrowia.

Minister zdrowia zapowiedział, że w najbliższym czasie resort przeprowadzi „wielki przegląd prawa medycznego” pod kątem obciążeń biurokratycznych, które utrudniają pracę lekarzom.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl