fot. PAP/Paweł Kula

Trzech kandydatów na szefa prokuratury

Do Krajowej Rady Prokuratury zgłosiła się Irena Łozowicka, Andrzej Janecki, a także prok. Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. W połowie października mają odbyć się przesłuchania kandydatów w Krajowej Radzie Prokuratury. Na początku przyszłego miesiąca w wyboru dokona także Krajowa Rada Sądownictwa.

Funkcja Prokuratora Generalnego może jednak niedługo zostać połączona ze stanowiskiem Ministra Sprawiedliwości. Wszystko zależy od wyników jesiennych wyborów.

Do takiego rozwiązania chce powrócić PiS – zwraca uwagę poseł Stanisław Piotrowicz, prokurator w stanie spoczynku.

Rozważania Krajowej Rady Prokuratury i Krajowej Rady Sądownictwa, te decyzje ostałyby się bezprzedmiotowe. Do mianowania nowego prokuratora musiałoby dojść w marcu 2016 roku, a do tej pory to jeszcze pół roku, więc wiele się może do tego czasu zmienić – mówi Stanisław Piotrowicz.

Obecny szef prokuratury Andrzej Seremet, pierwszy prokurator generalny, po rozdzieleniu tej funkcji od ministra sprawiedliwości – objął swój urząd 31 marca 2010 r.

Kadencja prokuratora generalnego trwa sześć lat. Po jej zakończeniu nie może on być ponownie powołany na to stanowisko. Nowego prokuratora generalnego powołuje prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury.

RIRM

drukuj