fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

[TYLKO U NAS] Min. D. Piontkowski: Większość rodziców uczniów byłaby zadowolona, gdyby nauczyciele nie przeliczali wszystkiego tylko i wyłącznie na każdą złotówkę

Myślę, że większość rodziców uczniów byłaby zadowolona, gdyby nauczyciele nie przeliczali wszystkiego tylko i wyłącznie na każdą złotówkę za każdą minutę poświęconą na jakiekolwiek zajęcia, które są przez nich uważane za nieobowiązkowe – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął bezterminowy strajk włoski w polskich szkołach. Minister Dariusz Piontkowski podkreślił na antenie Radia Maryja, że póki co ciężko zauważyć jakiekolwiek oznaki przebiegu tego przedsięwzięcia.

– Na razie tak naprawdę nie widać jakichś oznak przebiegania tego strajku, bo z tego co pamiętam, to szef ZNP mówił o tym, że ma być to niewykonywanie obowiązków takich jak np. wyjazdy na wycieczki czy zielone szkoły. W związku z tym nie da się na razie zauważyć tego protestu. Pamiętam zresztą, że w szkole zawsze była grupa nauczycieli, która wykonywała wiele bezpłatnych zadań, a z drugiej strony była także jakaś grupa nauczycieli, która na przykład nigdy nie wyjeżdżała na wycieczki – powiedział minister.

Problem polega na tym, że obowiązki nauczyciela nie są do końca zdefiniowane – wskazał polityk.

– Nie do końca wiadomo także, jak liczyć 40-godzinny tydzień pracy. Zresztą, w większości zawodów ten 40-godzinny tydzień pracy obowiązuje. Przypomnijmy, że większość nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących ma pensum dydaktyczne, czyli 18 godzin przy tzw. tablicy pracy z uczniami, klasami. Ogromna część obowiązków to są zadania, które nauczyciel wykonuje w domu bądź szkole jak na przykład sprawdzanie klasówek, przygotowanie się do następnych zajęć. Nie da się w przypadku każdego nauczyciela pokazać, że czas przygotowania do zajęć i sprawdzania klasówek jest dla wszystkich nauczycieli taki sam, bo trudno porównać na przykład nauczyciela języka polskiego z nauczycielem wychowania fizycznego – mówił gość Radia Maryja.

Zdaniem szefa Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciele, którzy pracują ponad 40 godzin tygodniowo, powinni zostać docenieni przez swoich pracodawców.

– Dobry dyrektor w takich wypadkach takiego nauczyciela, który pracuje więcej niż inni, docenia poprzez nagrodę dyrektora czy większy dodatek motywacyjny i w ten sposób w pewnym sensie docenia to dodatkowe zaangażowanie nauczyciela. Myślę, że większość rodziców uczniów byłaby zadowolona, gdyby nauczyciele nie przeliczali wszystkiego tylko i wyłącznie na każdą złotówkę za każdą minutę poświęconą na jakiekolwiek zajęcia, które są przez nich uważane za nieobowiązkowe – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj